بهترین دی جی کنترلرها در سال 2018

از زمان انقلاب فعالیت دی جی اینگ دیجیتال، هنر میکس موسیقی در دسترس بسیاری از افرادی قرار گرفت که بخاطر نبود گزینه ها یا پول کافی،فعالیت در این زمینه برایشان میسر نبود. ساخت نرم افزارهای پرقدرت میکسینگ در کنار سخت افزارهایی برای کنترل آنها، یکی از مهمترین اتفاقاتی بوده که تا به حال در این صنعت روی داده است.

دی جی کنترلر ها باعث می شوند که شما روی نرم افزارهای دی جی خود نوعی کنترل لمسی داشته باشید و بدین ترتیب امکان میکس موسیقی در دستگاهی که بطور اختصاصی برای آن کار طراحی شده اند را فراهم می آورند.

بازار سخت افزارها همواره در حال رشد و توسعه است، و اکنون افراد می توانند کنترلری را انتخاب کنند که با بودجه، جریان کار، و نرم افزار مورد نظرشان جور دربیاید. این اتفاق برای دی جی ها خبر بسیار خوب و خوشایندی است، اما در عین حال انجام فرایند خرید را نیز مشکل می سازد.

گرچه نیازهای هر دی جی با بقیه فرق دارد،امااین راهنما هدفش کمک به شما است برای اتخاذ تصمیمات آگاهانه، تا بتوانید با خیال راحت پولی که به سختی بدست آورده اید را هزینه کنید.

خرید کنترلر: دنبال چه چیزهایی باشیم؟

• برای انتخاب کنترلر مناسب و درست، توصیه من به شما این است که پلت فرم نرم افزاری مورد نظرتان را تعیین کنید. بیشتر کنترلرها را می توان با MIDI بکار برد، و بنابراین می توان آنها را به دلخواه به حالت سفارشی درآورد. با این حال، اینها معمولاً با در نظر داشتن ویژگی های ارتقاء یافته خاصی طراحی شده اند (به عنوان مثال، اشکال موج روی صفحه)، که بدون نرم افزار مورد نظرشان خوب عمل نخواهند کرد. پلت فورم های big three مخصوص Serato DJ ، Traktor Pro و Rekordbox هستند.

• شاید بخواهید نوع موزیک هایی که قرار است اجرا کنید را مد نظر قرار دهید. اگر دی جی یک کلوپ حرفه ای هستید یا کسب کارتان دی جی اینگ سیار است، شاید مایل به سرمایه گذاری روی چیزی که محکم و براحتی قابل جابجایی باشد. اگر یک دی جی مبتدی هستید (یا تازه می خواهید این کار را یاد بگیرید)، بهترین چیز برای شما jog wheels های خوب یا یک کراس فیدر است. دی جی هایی که برای سرگرمی و تفنن خود دی جی اینگ را انجام می دهند می توانند هرچیزی که خوشحالشان می کند و با بودجه شان جور در می آید را انتخاب کنند.

• در رنج قیمت های پائین تر، برخی کنترلرها نسخه های سبک تری از نرم افزارشان را ارائه می کنند. حتماً مطمئن شوید که در صورت نیاز، از پس خرید آپ گریدهای نرم افزاری آنها با توجه به بودجه تان بر بیائید تا بتوانید ویژگی های پیشرفته آن را بعداً فعال کنید (مثل میکسینگ چهار خط).

• برای اطمینان از اینکه می توانید صدای خروجی تان را به هرکجا که بخواهید انتقال بدهید به گزینه های اتصال توجه کنید. آیا خروجی مسترتان باید به مجموعه ای از اسپیکرهای اکتیو ارسال شود؟ آیا قرار است که به سیستم PA یک کلوب وصل شوید؟ آیا به یک خروجی booth نیاز دارید؟ هنگام تصمیم گیری در مورد کنترلر مناسب خود باید همه این چیزها را مد نظر قرار دهید.

کنترلرهای دی جی برتر: Premium (بالای 1000 دلار)

وقتی نوبت به انتخاب های حرفه ای می رسد کنترلرهای این رنج گل سرسبد محصولات به شمار می روند. اینها در رده حرفه ای ها قرار دارند و از سطح بالایی از تلفیق سخت افزار و نرم افزار برخوردارند، و از لحاظ ویژگی های خاص خود غنی هستند. همچنین این محصولات با قیمت بالایی ارائه می شوند!

این کنترلرها جهت استفاده برای دی جی کلوب ها، هنرمندانی که علاقمندند از عناصر ریمیکس زنده در نرم افزار استفاده می کنند و یا علاقمندان سرسختی که مایل به سرمایه گذاری در دی جی اینگ دیجیتال خود هستند، کاملاً مناسب می باشد. این نوع کنترلرها ممکن است به درد بعضی ها نخورند.

در گروه محصولات گران قیمت، واقعاً نباید اشتباه کنید. همه اینها برمی گردد به اینکه شما می خواهید چه نرم افزار دی جی ای را کنترل کنید، چه مقدار پول می خواهید هزینه کنید، و نیز ترجیح شخصی تان نیز در این انتخاب حائز اهمیت اند.


DDJ-RZX Pioneer

یک ابزتر قدرتمند دی جی که این امکان را نیز به شما می دهد که بتوانید به یک VJ تبدیل شوید که از ویدئوی Rekordbox استفاده می کند.

• مزایا: به عنوان پرویژگی ترین دی جی کنترلر موجود، شما رها از هر محدودیتی از نوع Pioneer Nexus را نیز خواهید داشت همراه با مزیت میکسینگ ویدئویی.

• معایب: اگرچه این محصول از ستاپ سی دی جی تقلید می کند، اما بازهم به یک لپ تاپ نیاز دارد.

• در صورتی این محصول را انتخاب کنید که: دنبال یک تجربه Rekordbox جامع و با کیفیت برتر باشید، یا میکسینگ ویدئویی برایتان مهم باشد.


Traktor Kontrol S8

گل سرسبد ارائه شده توسط Native Instruments یکپارچه ترین تجربه نرم افزاری و سخت افزاری Traktor را در اختیار شما قرار می دهد.

مزایا: این محصول لطیف ترین تجربه Traktor موجود را به شما ارائه می کند از برکت صفحات نمایش با وضوح زیاد همراه با UI هوشمند. و امکان دسترسی آسان به Remix Deck ها را نیز فراهمی می آورد و گزینه بسیار خوبی است برای کاربران DVS.

معایب: از نظر خیلی از دی جی ها، نبود jog wheel ها یک ایراد بزرگ محسوب می شود.

در صورتی این محصول را انتخاب کنید که: می خواهید لپ تاپ جلوی رویتان نباشد و همه کارهایتان را با Traktor انجام دهید، و نیازمند گزینه های مستقل و انعطاف پذیر هستید.

صفحات با وضوح بالا با کنترل های خازنی لمسی با یک رابط کاربر با طراحی خوب ترکیب شده و استفاده از S8 و حتی جلوه آنرا نیز بسیار خوشایند و مطلوب ساخته است.

یکی از کاربری های دیگر دسترسی کامل به تعداد بیشتری از ویژگی های پیشرفته Traktor (مثل Remix Decks و Stems) بدون اینکه حتی نیاز به نگاه کردن به لپ تاپ ، دسترسی به هر Stem یا Remix cell بصورت جداگانه با استفاده از فیدرهای اختصاصی و ریبون های بسیار با کیفیت برای کارکرد jog wheel را فراهم می آورند.

خواه شما از FX تکی استفاده کنید یا از FX دسته ای ، می توانید کنترل کاملی را با استفاده از دگمه های FX داشته باشید و بازخوردهای بصری را روی صفحات در حین انجام کار دریافت کنید.


Pioneer DDJ-SZ2 و DDJ-RZ

ظاهر و حس Pioneer Nexus ، در یک پکیج کامل

مزایا: کیفیت آن واقعاً عالی است، و خیلی از جریانهای شناور کار Pioneer CDJ تقلید کرده است. یواس بی دوگانه آن خارق العاده است.

معایب: این دستگاه خیلی بزرگ است...و برای خیلی ها بیش از حد گران است.

در صورتی این محصول را انتخاب کنید که: دنبال یک حس مخصوص کار در کلوب ها باشید (البته نه با قیمت Nexus)، و دنبال پدهای با کیفیت باشید و بهترین کنترلر Pioneer بدون صفحه موجود در بازار.


Pioneer DDJ-SX2 و DDJ-RX

محصولات بازنگری و اصلاح شده نسخه SX شرکت Pioneer ویژگی های تازه ای را به ارمغان آورده است.

مزایا: یک کنترلر CDJ-esque که پدهای با کیفیت و نمایشگر دیجیتال خود را از SZ به ارث برده است و کیفیت ساختی که شما از Pioneer DJ انتظار دارید را نیز دارد.

معایب: این محصول کوچکتر از SZ است اما بازهم حجیم است؛ بدون پشتیبانی از DVS

در صورتی این محصول را انتخاب کنید که: خواهان یک کنترل رویایی هستید، و نیز دوستدار یک حس درجه یک، اما دلتان قیمتی می خواهد که از SZ مقرون به صرفه تر باشد.

در تصمیم گیری به من کمک کنید!

DDJ-RZX همیشه یک گزینه تحسین برانگیز برای دی جی هایی که می خواهند با استفاده از ویدئوی Serato یک وی جی هم باشند هست و این محصول حس تجربه بسیار Pioneer Nexus مانند را نیز به شما می دهد (هرچند بازهم نیازمند استفاده از لپ تاپ است). البته، این محصول برای خیلی ها یا زیادی بزرگ است یا پرهزینه. اگر می خواهید از شر صفحات نمایشگر خلاص شوید و میکسینگ تصویری برایتان اهمیتی ندارد، DDJ-SZ (یا Rekordbox معادل RZ) یک جایگزین عالی برای این محصول که در عین حال که قیمتش خیلی کمتر است می باشد.

برای برخورداری از یک حس و رویکرد بسیار مشابه، با یک قیمت مقرون به صرفه تر، DDJ-SX (یا DDJ-RX) گزینه خوبی است. شما بازهم قسمت عمده کارکرد اصلی را دارید و صرفه جویی مالی زیادی هم داشته اید. اما توجه داشته باشید که باید هزینه آپ گرید نرم افزار برای استفاده از timecode را نیز باید بپردازید.

برای Traktor ، S8 کامل ترین و یکپارچه ترین کنترلری است که تا به حال وجود داشته است. دگمه های حساس به لمس، صفحات آن بورد با کیفیت، و طراحی UI هوشمند تجربه خوشایندی را برایتان می سازند. لیکن، باید خواهان این باشید که دست از jog wheel ها بکشید.

بطور حتم Denon نیز این روزها بیکار ننشسته است. MCX8000 این شرکت دارای مجموعه ای خارق العاده از ویژگی از لحاظ قیمت هاست ، از جمله توانایی عدم استفاده از لپ تاپ بطور کامل (مادامیکه در حال استفاده از دو دک (decks) هستید). به عنوان یک کنترلر Serato ، شما را ناامید نخواهد کرد. اگر کارکرد مستقل و صفحات نمایشگر را کنار بگذارید، MC7000 اساساً همان قابلیت ها را دارد. هر دوی اینها گزینه های عالی ای هستند و دی جی ها و منتقدان از این دو محصول استقبال زیادی کرده اند.

دی جی کنترلرهای برتر: با قیمت متوسط

اساس کار دی جی اینگ کلاً به ارزش هزینه هایی که می خواهید صرف کنید و ارزش محصول ربط دارد، و این سری از کنترلرها تصویر کامل و بی نقصی از کنترلرها را به نمایش می گذارند.

این کنترلرها دامنه قیمت شان از 500 تا 1000 دلار است. در عین حال که اینها شاید مثل برخی از گزینه های برتر پر از ویژگی های مختلف نباشند، اما کنترلرهای امروزی با دامنه قیمت متوسط خیلی کلوب محور و کاملند. این دستگاهها هرآنچه که شما برای دی جی اینگ دیجیتال بدان نیاز دارید را در اختیارتان قرار می دهند.

اینها همگی شان برای دی جی های دیجیتالی که شرایط مالی برایشان حائز اهمیت است گزینه های بسیار عالی ای هستند. کنترلرهای در رنج قیمت متوسط امروزی بسیار تحسین برانگیزند و قابل مقایسه با کنترلرهای گران قیمت و برتر گذشته هستند.


Traktor Kontrol S5

(برای: Traktor) خواهر جوانتر S8 یک محصول پردوام دیجیتال ،برای دوستداران جدی Traktor است.

مزایا: این محصول رابط هوشمند Native Instruments را از S8 به ارث برده است، و امکان دسترسی به تقریباً همه ویژگی های Traktor در یک نسخه کوچکتر را فراهم می آورد.

معایب: عدم قابلیت منابع صدایی آنالوگ و البته، هیچگونه jog wheel ای برای آندسته از دی جی هایی که خواهان شان هستند را ندارد.

در صورتی این محصول را انتخاب کنید که: یک کاربر جدی Traktor هستید که می خواهد به چیزهایی مثل Remix Decks و stems دسترسی داشته باشد اما اتصال دک ها (decks) برایشان اهمیتی ندارد.


Pioneer DDJ-SR and DDJ-RR

کیفیت عالی سری محصولات Pioneer’s DDJ ، در یک نسخه 2 کاناله مقرون به صرفه.

مزایا: برق آنها به طور کامل از یو اس بی تامین می شود، ظاهر و حس حرفه ای دارند. نسخه RR (Rekordbox) بعداً وارد بازار شد و شامل پدهای RGB ، سیکونسر و دسترسی به DVS می باشد.

معایب: SR فاقد میکسینگ مستقل و پدهای RGB مربوط به دستگاههای upper-tier DDJ است. فیدرهای ضربش کوچکند.

در صورتی این محصول را انتخاب کنید که: می خواهید یک ستاپ واقعاً پرتابل Serato یا Rekordbox داشته باشید، که باید دوام زیادی داشته باشد.


Traktor Kontrol S4 MK2

(برای: Traktor) بازنگری دوم S4 هنوز هم گزینه ای عالی است برای کسانی که معتاد به استفاده از Traktor هستند.

مزایا: استفاده از آن حسی و راحت است، کلی قابلیت دارد و خیلی از آن حمایت می شود، می توان آنرا با timecode استفاده کرد، و حتی می توان آنرا برای Traktor DJ در iOS نیز بکار برد

معایب: هیچ حالت مستقلی وجود ندارد، و گزینه های سفارشی کردن آن خیلی اندک اند. و کمی آدم را به دردسر می اندازند.

در صورتی این محصول را انتخاب کنید که: یک کاربر Traktor 4 کاناله هستید اما jog wheel ها را به صفحات آن بورد ترجیح می دهید.

دی جی کنترلرهای برتر: بر اساس بودجه کم

این کنترلرهای ابتدایی ، برای دی جی های جدیدی که دلشان می خواهد بدون سرمایه گذاری زیاد وارد این عرصه شوند بسیار عالی اندو همچنین اینها برای دی جی های فصلی ای که نیازمند یک راهکار پشتیبان یا بسیار پرتابل هستند نیز خیلی مناسبند.

در عین حال که همیشه نمی توانید یک ساختار بسیار محکم متشکل از چیزهای درجه اول و حرفه ای را پیدا کنید، اما بازار در این رنج قیمت به بلوغ زیادی رسیده است... پیشنهادات امروزی بر اساس بودجه افراد بیشتر شبیه تجهیزات صدای حرفه ای اند تا اسباب بازی هایی که قبلاً توی بازار بودند.

اگر یک دی جی مبتدی هستید، محدودیت بودجه ای دارید،گهگاه از سر تفریح و تفنن به کار دی جی اینگ می پردازید، عمدتاً با یک فرمت رسانه ای دیگر کار می کنید، یا اینکه فقط خواستار بهترین و با ارزش ترین محصول بر اساس بودجه کم خود هستید، اینها می توانند دستگاههای میکسینگ دیجیتال مناسبی برای شما باشند.


Pioneer DDJ-WeGO4

یک کنترلر فشرده ، دارای پشتیبانی نرم افزاری تطبیق پذیر و همه کاره با طراحی قشنگ.

مزایا: این محصول جای کمی را اشغال می کند، پشتیبانی نرم افزاری بسیار خوبی دارد، سازگار با iOS بوده، و طراحی تر وتمیزی دارد...ارزش مالی اش که دیگر نگفتنی است.

معایب: چیدمان غیرعادی این محصول نیازمند کمی تطبیق و سازگاری است، این محصول دارای فیدرهای زیروبم بسیار ریز است، و یک کمی بیشتر از کنترلرهای دیگر در همین رنج قیمت شبیه اسباب بازی به نظر می رسد.

در صورتی این محصول را انتخاب کنید که: مطمان نیستید دقیقاً چه پلت فرم نرم افزاری ای را می خواهید امتحان کنید، یا در صورتی که خواستار کارکردهای خیلی زیادی در یک فضای کوچک هستید.


Pioneer DDJ-SB2 and DDJ-RB

ظاهر و عملکرد حرفه ای با یک قیمت مناسب.

مزایا: این محصول از لحاظ هزینه انتخاب هوشمندانه ای است، با همان ظاهر و حس برادرهای بزرگترش. حس tension jogwheel مثل CDJ هاست، و نسبت به خیلی از کنترلرهای هم قیمت دیگر ظاهری حرفه ای تر دارند.

معایب: کنترل های FX محدود و نبود سنجش سطح خروجی مستر.

در صورتی این محصول را انتخاب کنید که: علاقمند به سبک طراحی Pioneer باشید و بخواهید scratching را تمرین کنید.


Traktor Kontrol S2

دسترسی مقرون به صرفه به قدرت Traktor بزرگ

مزایا: می توانید به همه کارکردهای اصلی Traktor در 2 دک دسترسی داشته باشید، و حتی از پشتیبانی موبایل عالی ای با Traktor DJ برای iOS برخوردار شوید.

معایب: خروجی Booth زیاد خوب نیست.

در صورتی این محصول را انتخاب کنید که: یک دی جی iOS هستید، یا یک کاربر Traktor که پرتابل بودن برایش در در درجه اول اولویت قرار دارد.


Gemini Slate 2

یکی از باریک ترین و سبک ترین راهها برای داشتن کنترل خوب و مناسب Serato DJ

مزایا: اندازه اش به کوچکی کنترلرهای همه کاره است، و باعث می شود که امکان جابجایی این محصول زیاد و راحت باشد، در عین حال که امکان دسترسی شما به همه کارکردهای اصلی Serato DJ را فراهم می آورد. وجود پاور یو اس بی (USB power) در این دستگاه بدین معناست که ستاپ آن آسان و سریع است.

معایب: فیدرهای زیروبم بسیار کوچک باعث سخت شدن کار هماهنگی دستی ضرب می شود، و اتصالات صدای غیرعادی که در کناره آن سوار شده اند باعث می شوند که کار با آن کمی بدقلق باشد. بدون هرگونه کنترل gain آن بورد.


Denon DJ MC4000

یکی از گزینه های مسلّم برای Traktor در این رنج همان Kontrol S2 معروف است. این محصول نه تنها با یک نسخه کامل از Traktor Pro 2 روانه بازار شده، بلکه همچنین برای دی جی اینگ با آی پد همراه با نرم افزار Traktor DJ بسیار مناسب و عالی است. این دستگاه حتی به شما امکان دسترسی به Remix Decks در یک کانال سوم را هم میدهد. S2 یک اجراکننده بی چون و چرا در اتاقک ها (ساختمان های کوچک و موقتی) (booths) در تمام دنیاست.

DJ MC4000 شرکت Denon یک گزینه خوب است برای دی جی های سیار (بخاطر طراحی فلزی محکمش، آپشن talkover ، و طراحی مینیمالیستی آن)، اما در کلوب هم با آن احساس راحتی خیلی زیادی خواهید داشت. یا، اگر به دنبال آپشن های Serato از همه پرتابل تر هستید حتماً به سراغ Gemini Slate 2 بروید.

در آخر، ما سخن مان را با مطالبی در مورد Pioneer به پایان می بریم. DDJ-SB2 یکی از پرفروش ترین کنترلرهای موجود در بازار است، که آن ظاهر و حس حرفه ای ای که خیلی از دی جی های Serato آرزویش را دارند را ارائه می کند، و گزینه بسیار خوبی است برای همه کسانی که می خواهند scratching را امتحان کنند. (کاربران Rekordbox می توانند DDJ-RB را برای داشتن تجربیات مشابه انتخاب کنند). DDJ-WeGO4 در عین حال که کمی از لحاظ چیدمان و آرایش دگمه هایش ظاهری غیرمعمول دارد، اما یک آپشن آی پد خوب دیگر است و یکی از پرتابل ترین گزینه های موجود به شمار می رود.

راهکارهای جزء به جزء (قطعه ای) (Modular)

تا اینجا، ما در مورد راهکارهای کلی و ترکیبی صحبت کردیم. اما حالا اگر بخواهید یک ستاپ را مرحله به مرحله انجام دهید، تکلیف چیست؟

در عین حال که راهکارهای کامل خیلی خوبند، اما خیلی ها انعطاف پذیری ای که یک ستاپ جزء به جزء (قطعه ای) به ارمغان می آورد را دوست دارند. اینکار به شما اجازه می دهد تا هر بار بخش های مختلفی را خریداری کنید (مثلاً یک کنترلر میکسینگ در مقابل یک کنترلر دک (deck))

به عنوان مثال، دو کنترلر Traktor Kontrol D2 به اضافه یک میکسر Kontrol Z2 می شود یک ستاپ عالی و جامع.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اجزای Traktor به راهنمای The Unofficial Traktor Kontrol Mega- مراجعه کنید.

اغلب اوقات، کنترلرهای جزء به جزء (قطعه ای) برای افزودن کارکردها به یک ستاپ موجود بکار می روند (نه تلاش برای بهم وصل کردن قطعات در یک کنترلر کامل که جدا جدا سفارش داده شده است).

مثلاً، در گیگ های اطراف شهر، من اغلب با Pioneer CDJ ها کار می کنم (در حالت HID با Traktor ، که این کار مثل استفاده از آنها به عنوان کنترلر است). در این موارد، یک Kontrol X1 را با خودم می برم. که باعث می شود بتوانم بخش FX مربوط به Traktor (و سایر کارکردهای اصلی) را مدیریت کنم، در عین حال که از یک میکسر سخت افزاری سنتی استفاده می کنم.

گاهی اوقات، شرکت ها یک کنترلر مخصوص را به صورت اختصاصی برای برخی از کارکردهای نرم افزاری جدید دی جی عرضه می کنند. به عنوان مثال، کنترل یک Remix Deck (Traktor Kontrol F1)، افزودن قابلیت Serato Flip (Reloop Neon)، یا افزودن نقطه کنترل cue به صفحات گردون با دایسر (Dicer) Novation.

شما می توانید کنترلرهای دی جی قطعه ای را در فروشگاه آنلاین ما خریداری کنید.