راهنمای خرید پیانو دیجیتال

راهنمای خرید پیانو دیجیتال


1. مقدمه

راهنمای خرید پیانو دیجیتال : گرچه هنوز هیچ جایگزینی برای صدای واقعی پیانو وجود ندارد، اما پیانوهای دیجیتال امروزی صدای واقعاً طبیعی و شگفت انگیزی دارند ، صدایی که برای بیشتر افراد قابل تشخیص از صدای پیانو آکوستیک نیست ، بویژه وقتی که این صدا ضبط شده از یک پیانوی آکوستیک گران قیمت باشد .
البته خوشبختانه ما اکنون در دنیایی به سر می بریم که در آن پیانوهایی با صدای عالی ، مقرون به صرفه ، قابل حمل و مناسب برای استفاده در فضاهای کوچک وجود دارد. با این حال، یک مزیت دیگر این پیانوها امکان استفاده با سطوح متوسط صدا و یا هدفون می باشد . اغلب اوقات نه تنها این محصولات تنوعی از صدای پیانو دارند، بلکه خیلی از آنها قابلیت ضبط موسیقی هایی که خودتان اجرا کرده اید را نیز دارند.بنابراین پیانوهای دیجیتال گزینه خوبی برای اکثر افراد هستند ، از موزیسین های مبتدی گرفته تا حرفه ای، مگر اینکه شما یک پیانیست حرفه ای خیلی سخت گیر باشید.
در این راهنما، تلاش ما بر این است که اطلاعات مورد نیاز شما برای انتخاب یک پیانوی مناسب را در اختیارتان قرار دهیم. راهنمای آنلاین ما متشکل از چندین بخش می باشد ،که می توانید با استفاده از فهرست به مطالب مورد نیاز خود دست یابید.

2. معرفی تکنولوژی پیانو دیجیتال

اکنون چندین دهه از ورود اولین کیبوردهای الکترونیک به بازار می گذرد، و بسیاری از مدل های قدیمی مجهز به صداهایی تحت عنوان پیانو بودند. با این حال، بیشترشان تقلیدی از صدای واقعی یک پیانو بوده و جایگزین جدی و واقعی ای برای یک پیانوی واقعی محسوب نمی شوند .
انقلاب فن آوری پیانو دیجیتال در تکنولوژی سمپلینگ نهفته است. این تکنولوژی شامل ضبط صدای یک پیانوی واقعی در حال نواختن است ، یک نت را با داینامیک های مختلف اجرا کرده و آن را ضبط می نمایند . کیفیت سمپل های مورد استفاده تفاوت زیادی دارد، و قیمتی که شما برای پیانویتان می پردازید بطور قابل ملاحظه ای متأثر از میزان هزینه های انجام شده ای است که نمونه برداری صدای اصلی شده است .
تا حد زیادی می توان گفت که ، به همان میزانی که هزینه می کنید، می توانید از پیانوی خود انتظار داشته باشید.

میکروفون هایی با کیفیت بسیار بالا، پری آمپلی فایرها و سایر تجهیزات ضبط ، برای جمع آوری سمپل های بهترین پیانوهای دیجیتال بکار رفته اند. هنر اصلی در خلق دوباره صدای واقعی کلاویه یک پیانو در زمان نواختنش نهفته است ، خواه شما نرم و آرام یا با شدت و قدرت بنوازید ، صدا باید واقعی و منسجم باشد. در عصر سمپلینگ ، حتی پیانوهای با قیمت نسبتاً پایین نیز می توانند صدای محصورکننده ای داشته باشند و عملکرد خوبی را ارائه کنند ،که اغلب بهتر از پیانوهای آکوستیک با قیمتی مشابه هستند. این نوع پیانوها همچنین معمولاً چیزی بیش از یک نوع صدای پیانو در اختیار شما می گذارد ، بنابراین می توانید چیزی که مناسب حال و هوایتان باشد را انتخاب کنید ، مثلاً یک پیانوی Grand برای اجراهای حسی و یا یک پیانوی دیواری برای موسیقی های پاپ قدیمی. ترجیح شما هرچه که باشد، فناوری سمپلینگ این امکان را فراهم آورده تا با هر استطاعتی توان خرید پیانویی با صدای خوب در آپارتمان های کوچک را نیز داشته باشید. پیانوهای دیجیتال شاید جزو آیتم های کلکسیون دارها نباشد، اما به افرادی از همه رده های سنی با هر توانایی کمک می کند تا بتوانند بنوازند و آهنگسازی کنند.

3. صدای پیانو

هنگام خرید هر سازی اولین و مهمترین موردی که باید مد نظر قرار داد صدای آن ساز است. همانطور که دیده ایم، هنگام بررسی پیانوهای دیجیتال ، رابطۀ قوی ای بین کیفیت صدا و قیمتی که می پردازید وجود دارد.
با این حال حداقل استانداردها را نیزکه در نظر بگیرید ، باز هم قیمت اولویت بالایی دارد. اگر قرار است اولین پیانوی زندگی یک فرد مبتدی کم سن و سال (پیانوی آموزشی) را خریداری کنید ، صدای یک پیانوی ارزان قیمت احتمالاً می تواند قابل قبول باشد، بخصوص با توجه به اینکه این فرد تازه کار سلایق امسالش با سلایق و علایق سال بعدش بسیار متفاوت خواهد بود.

4. دامنه صدایی

کیفیت صدا می تواند در بخش های مختلف پیانو فرق داشته باشد. در پیانوهای ارازنتر، شاید به نظرتان صدا در بخش میانی کلاویه ها (middle register) بهتر باشد، اما بخش های پائین تر(نت های بم تر)، شاید ناشفاف و درهم پیچیده به نظر برسد و بخش های بالاتر (نت های زیر تر) نیز ممکن است هر چه به سمت بالای کلاویه ها بروید بد صدا تر شوند.
هر دوی این پدیده ها نتیجه فناوری پخش صدا و سمپلینگ ارزان ترند ، فرآیندهای الکترونیکی ( سیستم پخش صدا اعم از اسپیکر و آمپلی فایر) نیز می توانند کاراکتر اصلی صدا را تغییر دهند، حتی اگر ضبط اصلی بسیار هم خوب بوده باشد.

5. حساسیت به ضربه کلاویه ها (لمس)

به میزان حساسیت کلیدها حساسیت به ضربه (لمس ) گفته می شود، که خود یکی دیگر از شاخص های کیفیت پیانوست. در یک پیانوی واقعی، وقتی به کلیدها محکم تر ضربه می زنید صدا بلندتر و شفاف تر می شود و یا وقتی آرام می نوازید صدا نرم تر و ملایم تر می شود.
بهترین پیانوهای دیجیتال این خصوصیات را با دقت و درستی بسیار زیادی پخش می کنند، اما از مدل های ارزانتر نیز می توانیم انتظار حد قابل قبولی از حساسیت به لمس را داشته باشید.

در این راهنما، اولین موردی که همیشه باید مد نظر قرار دهید این است که: به چه چیزی نیاز دارید؟ اگر قصد دارید که به صورت جدی پیانو زدن را دنبال کنید، حساسیت به لمس برای شما یک مسئله بسیار مهم خواهد بود ، میزان نرمی و شفافیت صدا متاثر از پاسخی دریافت شده از کلیدها و اسپیکرهاست.
اما اگر شما یا فرزندتان تازه کار هستید، احتمالاً می توانید فعلاً با یک پیانوی دیجیتال ساده تر شروع کنید.

6. کلاویه و انواع آن

• سنگینی کلاویه ها
• حساسیت به ضربه کلاویه ها
• کنترل وزن کلاویه ها

سنگینی کلاویه ها:

وزن کلاویه ها در پیانوهای مختلف با یکدیگر متفاوت است.در مواجهه با برندهای مختلف در بازار ممکن است با اصطلاحات زیر رو برو شوید:
• کمی سنگین Light Weighted
• نیمه سنگین Semi Weighted
• سنگین Weighted
• متوسط سنگین Medium Weighted
• کاملا سنگین Fully Weighted

تفاوت در وزن کلاویه های ذکر شده بسیار کم است. به طور کلی بهتر است پیانویی که تهیه می کنید کلاویه کاملا سنگین داشته باشد. البته قیمت این پیانوها عموما گران اند. بنابراین در صورتی که بودجه شما برای خرید آنها کافی نیست گزینه بعدی خرید پیانویی با وزن متوسط کلاویه است.
توجه :
سازندگان مختلف از اصطلاحات مختص خودشان برای توصیف سنگینی تاچ استفاده می کنند و بنابراین همین موضوع می تواند شما را کمی سردرگم کند. به عنوان مثال پیانوهای زیادی وجود دارند که به ادعای سازنده دارای کلاویه کاملا سنگین هستند ولی در عمل در رده نیمه سنگین قرار می گیرند.
از طرفی پیانوهای دیگری نیز هستند که با تاچ کاملا سنگین ،کلاویه های بیش از حد سنگینی دارند، به طوری که نوازندگی بر روی آنها نیاز به انگشتان سنگ نوردی حرفه ای دارد!
چنین پیانویی برای آموزش به هیچ عنوان توصیه نمی شود و استفاده از آنها موجب عدم فراگیری صحیح تکنیکهای نوازندگی می شود.
عموما نوازندگانی که با کلاویه های بیش از حد سنگین تمرین می کنند در آینده نمی توانند کنترل خوبی بر روی کلاویه ها داشته باشند.

در واقع این پیانوها به اشتباه کاملا سنگین نام گذاری شده اند و باید آنها را در دسته فوق العاده سنگین دسته بندی کنیم.
دسته بندی پیانوهای دیجیتال کورزویل براساس وزن کلاویه :
کلاویه های متوسط Medium
Kurzweil : KAG 100 ,KA150, KA110, KA90
کلاویه های کاملا سنگین شده Fully Weighted
Kurzweil :M110 ,M210 ,M230 ,M1 ,MP15 ,MP10f ,CUP2A ,CUP110 , CUP1 ,MPG 200
توجه : پیانوهای دیجیتالی که کلاویه هایی کاملا سنگین دارند حسی شبیه به حس نواختن بر روی پیانوهای آکوستیک ایجاد می کند.

7. حساسیت به ضربه کلاویه ها (سطوح داینامیک)

اگر کلاویه های پیانو را به آرامی فشار دهید صدای ضعیفی ایجاد می کند و هنگامی که با شدت بیشتری به کلاویه ضربه بزنید ، به نسبت صدای قوی تری می شنوید. منظور از عبارت «کلاویه های حساس به ضربه» این است که میزان قدرت صدا با توجه به شدت ضربه تغییر می کند.
در واقع اگر بخواهیم علمی تر صحبت کنیم هرچه کلاویه با سرعت بیشتری پایین برود صدای با قدرت بیشتری تولید می کند.
بنابر این در هنگام خرید پیانوهای دیجیتال بهتر است سازی را تهیه کنید که حساسیت به ضربه (سطح داینامیک) بیشتری داشته باشد.
سازندگان مختلف از عبارتهای متفاوتی برای بیان موضوع استفاده می کنند. در این جا به سه مورد از این اصطلاحات اشاره می کنیم.
•سطوح حساسیت به ضربه Touch Sensitivity Levels
•سطوح پاسخ دهی به ضربه Touch Response Levels
• سطوح داینامیک Dynamic Levels

به این نکته توجه داشته باشید که این حساسیت به ضربه از وزن کلاویه جدا می باشد.
برخی پیانوها گزینه ای دارند که با تنظیم آن می توان حس تاچ را سنگین تر و یا سبک تر کرد.
اگر شما بر روی پیانو و یا کیبوردی که فاقد کلاویه های حساس به ضربه است تمرین کنید در نهایت تکنیک ضعیفی خواهید داشت .
با این وجود اگر قرار باشد بعد از سالها نواختن بر روی سازی بدون حساسیت به ضربه به سراغ یک پیانوی آکوستیک بروید ، به سختی می توانید خودتان را با شرایط جدید وفق دهید.
پیانوهای دیجیتال بسته به برند و مدل ،ممکن است ۱ تا ۶ سطح داینامیک (حساسیت به ضربه ) داشته باشد.
اغلب پیانوهای ارزان قیمت ۱ تا ۳ سطح داینامیکی (حساسیت به ضربه ) دارند. طبیعتاً هر چه قدر سطوح داینامیکی بیشتری داشته باشند صدای ساز و احساس نواختن طبیعی تر خواهد بود.
بیشتر سازندگان مطرح پیانو دیجیتال چون کورزویل ، یاماها ، رولند ، کاوایی از ۳ تا ۶ سطح داینامیکی ( حساسیت به ضربه ) استفاده می کنند. اغلب مدلهای ارزان قیمت این سازندگان دارای ۳ تا ۴ سطح داینامیکی ، متوسط ۴ سطح و پیانوهای گران قیمت ۵ تا ۶ سطح داینامیکی دارند.
یک پیانوی آکوستیک بی نهایت سطح داینامیک دارد. در واقع چکش با هر شدتی که به سیم ضربه بزند به همان نسبت صدای قوی تری ایجاد می کند. با این وجود حتی خبره ترین تکنیسین های پیانو تنها قادرند ۶ تا ۷ سطح داینامیکی را تشخیص دهند. به همین دلیل در پیانوهای دیجیتال سعی می شود تا تعداد سطوح داینامیک به عدد ۶ تا ۷ نزدیک باشد.
پیانوهای با سطوح داینامیکی کمتر ، نوازنده را در اجرای جنبه های بیانی و احساسی دچار مشکل می کند.
نکته مهم :
به هنگام خرید پیانوی دیجیتال دقت کنید که پیانوی مورد نظر شما دارای حداقل ۴ سطح داینامیک باشد. چنانچه پیانویی که با آن تمرین می کنید سطوح داینامیکی کمتری داشته باشد تکنیک نوازندگی به ویژه توانایی شما در ایجاد احساس ، رشد نخواهد کرد. چرا که بیان احساس در پیانو به طور مستقیم با شدت صدا در ارتباط است .

8. انتخاب صدا

یکی از مهمترین مزایای پیانوهای دیجیتال این است که شما معمولاً از حق انتخاب صداهای مختلف برخوردارید. نه تنها می توانید گزیده ای از صدای پیانوهای آکوستیک را داشته باشید بلکه می توانید صدای پیانوهای برقی، صدای ارگ، و حتی صدای گیتار را هم داشته باشید. بازهم تاکید می کنیم، که ابتدا نیازهای تان را مد نظر قرار دهید.
یک فرد حرفه ای شاید بخواهد که گلچین کوچکی از صدای پیانوهای برقی و آکوستیک را داشته باشد، اما شخصی که صرفاً برای سرگرمی خودش پیانو می زند شاید خواستار تنوع بیشتری باشد، و چندان به کیفیت بالای هر صدا اهمیت ندهد. پیانوی دیجیتالی که انتخاب می کنید باید انواعی از صداهای مورد نیاز شما را ارائه نماید

9. ورودی و خروجی میدی (یو اس بی )

میدی سیستمی است که به ما این امکان را می دهد تا دو یا چند ساز الکترونیکی را بهم وصل کنیم و از طریق یک کیبورد یا کامپیوتر آنها را کنترل نمائیم. بسیاری از پیانوهای دیجیتال دارای اتصالات میدی هستند که در صورتی که با بیش از یک کیبورد کار می کنید، یا می خواهید از نرم افزارهای نت نویسی یا آهنگسازی در یک کامپیوتر استفاده کنید، و یا صداهای جدیدی را دانلود کنید، اینها برایتان خیلی مفید وکاربردی خواهند بود.
این یکی از پرکار برد ترین قابلیتهای پیانوهای دیجیتال است. با این سیستم هر نتی که بر روی ساز نواخته می شود به کامپیوتر منتقل می شود .بنابراین یکی از مهمترین کاربردهای آن در آهنگسازی است.
در صورتی که پیانوی شما خروجی یو اس بی داشته باشد تنها با استفاده از یک کابل یو اس بی می توانید ساز را به کامپیوتر متصل کنید. در صورتی که بخواهید از درگاه استاندارد ورودی / خروجی میدی استفاده کنید به یک رابط میدی به یو اس بی نیاز دارید.
به کمک میدی و استفاده از نرم افزار هایی نظیر Music Notation ، Sibelius ، Notation ، Cubase ، استودیو وان و …. می توانید آنچه را که بر روی ساز می نوازید به نت تبدیل کنید.
علاوه بر نرم افزارهای نت نویسی ، تمامی نرم افزارهای آهنگسازی از پلتفرم میدی پشتیبانی کرده و همچنین تمامی سینتی سایزرها و ماژول های صوتی نیز از میدی برای تبادل اطلاعات موسیقیایی استفاده می کنند.
برخی از پیانوهای دیجیتال درگاه اتصال فلش یو اس بی نیز دارند و از این طریق فایلهای میدی و فایلهای صوتی را بر روی حافظه فلش ذخیره می کنند.

10. ورودی و خروجی Aux

درگاه Aux امکان اتصال پیانو به سیستم های صوتی نظیر اسپیکر ، آمپلی فایر ، میکسر ، کارت صوتی و سیستم های صوتی خانگی را فراهم می کند.
برخی از پیانوهای دیجیتال فاقد این درگاه هستند ولی می توان صدا را از طریق جک هدفون به سیستم های صوتی هدایت کرد. اما امکان ارسال سیگنال دستگاه های دیگر به پیانو وجود ندارد .

11. امکان ضبط صدا

وجود سیستم ضبط استاندارد تمام آن چیزی است که یک نوازنده از پیانوی دیجیتال خود انتظار دارد. چرا که عموما ضبط های پیشرفته با استفاده از سیستم میدی و به کمک کامپیوتر انجام می شود.
سیستم ضبط معمولا امکان ضبط حداکثر دو ترک را فراهم می کند. معمولا ابتدا باید ترک مورد نظر را انتخاب کنید و بعد ضبط را آغاز کنید. پس از ضبط ، فایلی در حافظه داخلی پیانو ذخیره می شود و می توان آن را مجددا پخش کرد.
گاهی اوقات لازم می شود بر روی هر ترک به طور جداگانه چیزی ضبط کنیم و سپس هر دو ترک را به طور همزمان پخش کنیم. با این کار می توانیم کارهای جالبی را خلق کنیم.
البته دقت کنید که حافظه ضبط برخی از پیانوها پس از خاموش شدن پاک می شود.

12. مترونوم داخلی

مترونوم ابزاری است که قابلیت ایجاد ضرباتی با سرعت مشخص را دارد و می تواند به درک و کنترل بهتر ریتم کمک کند. امروزه تقریبا تمامی پیانوهای دیجیتال این قابلیت را در درون سیستم خود جای داده اند.

13. توان بلندگو

قانون عمومی برای انتخاب توان بلندگو این است که برای یک اتاق با اندازه متوسط به ۲۴ وات قدرت (۲ بلندگوی ۱۲ واتی ) نیاز داریم. البته صدای خروجی علاوه بر میزان وات بلندگوها ، به قدرت و کیفیت آمپلی فایر و شرایط آکوستیک بدنه ساز هم بستگی دارد بنابراین ممکن است این قانون همیشه کاربردی نباشد.
برای اتاق های بزرگتر به ۳۰ تا ۴۰ وات قدرت نیاز داریم (دو اسپیکر ۱۵ یا ۲۰ وات ).
اگر تصمیم دارید از پیانو در سالن های کوچک تا متوسط استفاده کنید به قدرتی در حدود ۸۰ وات نیاز دارید.
برای سالن های بزرگتر بهتر است سیستم صوتی مجزایی برای تقویت صدا مورد استفاده قرار گیرد.
نکته:
حداقل میزان قدرت لازم برای یک پیانوی دیجیتال ۲ بلندگوی ۱۲ وات و یا ۴ بلندگوی ۵ وات است.

14. کنترلرها

هنگام انتخاب پیانوی دیجیتال، به نحوه چیدمان کنترلر هایتان توجه کنید. آیا تنظیم ولوم صدا و تون در هنگام نواختن آسان و راحت است؟ آیا سوئیچ کردن بین صداها راحت است؟ اگر سازتان افکت ها و کارکردهای داخلی دیگری نیز دارد، بررسی کنید که آیا برای هر کارکرد یک کلید جداگانه وجود دارد، یا حتی یک صفحه لمسی، یا ببینید که آیا پارامترها در لایه هایی از منوهای مختلف روی یک صفحه ال سی دی کوچک قرار گرفته اند؟
پیانوی شما در واقع کامپیوتری است که توسط متخصصان الکترونیک طراحی شده اند، و اینها گاهاً ممکن است فراموش کنند که موزیسین ها هیچ علاقه ای به برنامه نویسی مجدد سیستم ها ندارند! مطمئن شوید که می توانید آنچه که می خواهید، سریع انجام دهید.

15. پوشش و روکش ( Casing)

دوموضوع متفاوت درخصوص ظاهر پیانوی شما وجود دارد . آیا می خواهید رنگش روشن و قابل حمل و نقل باشد ، و بنابراین احتمالاً از پلاستیک یا فلز ساخته شده باشد ، یا اینکه میخواهید جنسش از یک جور چوب زیبای سنگین باشد ؟
خبر خوب اینکه انتخاب شما هرچه که باشد، دیگر مشکل جابجایی که در پیانوهای آکوستیک، حتی آن پیانوهای جمع و جور و عمودی با آن مواجه بودید را نخواهید داشت. عملاً، همه پیانوهای دیجیتال سبک تر از پیانوهای واقعی هستند، و معمولاً می توان آنها را به صورت اجزای تشکیل دهنده شان از هم باز کرد.
پیانیست بندهای موسیقی بطور قطع پیانوهایی که واقعاً پرتابل هستند را انتخاب خواهند کرد. در اینجا، مسئله اصلی استحکام و مقاوم بودن بدنه و چیدمان کنترلر ها است. اگر پیانو دارای دگمه و اسلایدر باشد، ممکن است موقع حمل و نقل و جابجایی آسیب ببیند. در این صورت کیس مخصوص هواپیما (flight) یا حداقل یک Soft Case خوب ضروری خواهد بود.
اگر پیانو برای استفاده خانگی است و یا برای استفاده در کلیسا یا مکان های دیگر، ظاهر آن از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. مدل های زیادی وجود دارد که از لحاظ ظاهر جایگزین های بسیار خوبی برای پیانوهای آکوستیک هستند و با پوشش های چوبی جذاب کامل می شوند. مزیت اصلی اینها این است که شما از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار خواهید شد. پیانوهای دیجیتال در انواع مختلفی از شکل ها و سایزها عرضه می شوند، بنابراین می توانید طرحی را انتخاب کنید که مناسب اتاق محل زندگی تان باشد، حتی اگر طرح مورد نظرتان یک پیانوی گراند کوچک سفید براق باشد!
پیانوهای دیجیتال دستگاههای الکترونیکی هستند و چند جنبه فنی در مورد آنها وجود دارد که هنگام انتخاب سازتان باید مد نظر قرار دهید.

16. لوازم جانبی

چند مورد ضروری دیگر نیز هستند که باید هنگام انتخاب پیانوهای دیجیتال به آنها توجه کنید:
ممکن است پیانوی شما دارای پدال باشد ، یا اینکه ممکن است سوکت هایی برای وصل کردن پدال های جداگانه داشته باشد . اگر پک پدال Soft ونیز پدال Sustion می خواهید ، حتما باید بررسی کنید که آیا سازتان حداقل دو ورودی پدال برای این کار دارد یا خیر .
میز پیانو (Stands)
اگر نوازنده اجرای زنده هستید، احتمالاً به یک میزپایه دار جداگانه برای پیانوی پرتابل یا استیجی تان نیاز دارید. پس موقع هزینه کردن دقت کنید، چون این جور میزها نیاز به رسیدگی زیادی دارند و باید با محیط های مختلفی سازگار باشند. ابتدا مطمئن شوید که میزپایه دارتان قابل تنظیم، محکم و خیلی با ثبات باشد .
صندلی ها
چهارپایه های پیانو برای استفاده در منزل بسیار مناسبند، در حالیکه برای موزیسین های سیار و در حال سفر استفاده از صندلی های پرتابل مانند صندلی درامز توصیه می شود. تطبیق پذیری و قابلیت تنظیم دو نکته بسیار حیاتی هستند ، حواستان باشد که حتماً جوری باشد که بتوانید ارتفاع چهارپایه را با پیانو وضعیت ترجیحی بدن خود تنظیم کنید .

17. نتیجه گیری

در حقیقت ، هنگام انتخاب یک پیانوی دیجیتال نیز باید همان نکاتی که در انتخاب پیانوی های آکوستیک دخیل هستند را مد نظر قرار دهیم. به عنوان مثال، باید به صدا، اکشن، و ظاهر آن توجه کنید و نیز این نکته که جابجایی اش تا چه حد آسان است. گرچه هیچ دو پیانوی واقعی ای وجود ندارند که دقیقاً از همه لحاظ عین هم باشند، اما پیانوهای دیجیتال به شما یک جور حس انسجام و هماهنگی، و انعطاف پذیری می دهند، و مجموعه صداهای بیشتری دارند که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. همچنین، می توانید پیانویی را انتخاب کنید که در اتاق نشیمن تان صدایش خیلی شبیه یک مدل Steinway باشد البته با قیمتی کمتر، و این مزیت را هم دارد که شما هرگز نیازی به کوک کردن پیانوهای دیجیتال ندارید. پس با چشم و گوش باز به انتخاب پیانو بپردازید و پیانویی را پیدا کنید که همان صدایی که می خواهید را برایتان تولید کند، و فرمتی داشته باشد که مناسب نحوه نواختن و زندگی شما باشد. با سپاس از مطالعه این راهنما !

18.افکت های صدایی

برخی از پیانوهای دیجیتال دارای افکت های داخلی مانند اکو، ریورب (بازآوا)، و کوراس(chorus) هستند.
اگر حرفه ای هستید، تقریباً بطور حتم افکت پروسسورهای اختصاصی خودتان را خواهید داشت، که بطور کلی کارشان بهتر است. اما افکت های داخلی می توانند صدا را حجیم تر کنند(بدون افزودن نویز) و یک بعد جذاب را به کار شما بیفزایند، این دیگر میل خودتان است که بخواهید چه چیزی را انتخاب کنید.

19.اکشن

اصطلاح اکشن پیانو همان مکانیزم کلیدها و بخش های پشت آنهاست، و این واژه برای توصیف حس فیزیکی آن زیر انگشتان شما بکار می رود. اکشن در پیانو یک موضوع بسیار مهم و حیاتی است . اگر می خواهید با شورو حال واقعی پیانو بزنید، کلیدها باید دقیقاً به تماس دست شما واکنش نشان دهند.
برای مبتدیان کم سن و سال، وزن اکشن مسئله مهمی است. اگر اکشن بیش از حد سبک باشد، ممکن است برای ارتقاء پیانو خود به یک ساز با کیفیت تر بیشتر تلاش کنند اما اگر بیش از حد سنگین باشد در بهترین حالت ، ممکن است این تجربه برایشان ناامیدکننده باشد و در بدترین حالت حتی می تواند به ماهیچه های انگشتانشان صدمه بزند.

پیانوهای واقعی و حتی پیانوهای دیجیتال دستگاههای ارگانیک و مکانیکی هستند و رابطه مستقیمی بین قدرت نواختن شما و صدایی که تولید می کنند وجود دارد. در دنیای دیجیتال، تقریباً همه چیز مصنوعی است . و حساسیت اکشن به مدارهای دیجیتال که تا چد حد خوب طراحی شده و نیز به کیفیت خود کیبورد مربوط می شود. وقتی به کلیدها ضربه می زنید، به یک پاسخ مثبت نرم نیاز دارید نه یک صدای چکشی عمیق.

20. تقسیم کلاویه ها Split

در صورتی که پیانو مجهز به سیستم تقسیم کلاویه باشد می توان کلیدها را به دو قسمت تقسیم کرد و در هر قسمت صدای متفاوتی داشته باشیم.
به عنوان مثال می توانیم از نت دو وسط به سمت راست را بر روی صدای هارپیسکورد تنظیم کنیم و بقیه کلیدها در قسمت پایین تر از دو وسط صدای ارکستر زهی داشته باشیم. این ویژگی در اجراهای گروهی و یا زمانی که می خواهید به تنهایی اجرای زنده داشته باشید بسیار به کار می آید. یکی دیگر از کاربردهای سیستم Split هم نوازی استاد و شاگرد بر روی یک پیانو می باشد.

21. پولیفونی (چندصدایی)

این اصطلاح توصیف کننده تعداد نت هایی است که می توانند همزمان به صدا دربیایند. مثل کامپیوترها، سازهای الکترونیک نیز بر اساس قابلیت های تراشه های داخلی شان محدودیت هایی دارند، و هرچقدر که بخواهید تعداد صداهای بیشتری بسازید باید اطلاعات بیشتری را پردازش کنند. پیانوی شما احتمالاً با یکی از این عناوین توصیف می شود.
پلیفونی ۳۲ نتی ، یا ۶۴ نتی ، ۱۲۸ نتی و یا حتی ۲۵۳ نتی
ممکن است شما اینطور حس کنید که فقط می توانید ۱۰ نت را همزمان اجرا کنید (مگر اینکه جری لی لوئیز باشید که از پاهایش نیز برای نواختن استفاده می کند)، اما یادتان باشد که در دنیای الکترونیک، پدال یک نت خود یک نت به شمار می رود حتی بعد از اینکه به آن ضربه زدید. پلی فونی بیشتر به پیانوی دیجیتال این امکان را می دهد تا صدای زنگ (Ring) و نگهداشتش شبیه یک پیانوی واقعی به نظر برسد.
حواستان به مدل هایی که از سمپل های استریو استفاده می کنند باشد، شاید نیاز باشد که پلی فونی ذکر شده در واقعیت نصف شود زیرا برای هر نتی که نواخته می شود از دو صدا استفاده می کند.
به طور کلی پولیفونی ۶۴ به طور کامل جوابگو و چه بسا فراتر از نیاز ماست .
پولیفونی ۳۲ برای افراد مبتدی کاملا مناسب و کافی است. پولیفونی ۶۴ برای تمامی سبک ها و قطعات پیچیده پیانو کافی است. پولیفونی ۱۲۸ و بالاتر برای آهنگسازان و نوازندگانی که تمایل به استفاده از صداها و افکت های چندلایه دارند مناسب است.
در صورتی که شما نیاز به استفاده از امکاناتی نظیر صداهای چند لایه ،افکت های صوتی ، ریتم و پرکاشن دارید نیاز به پولیفونی اهمیت پیدا می کند. چرا که تعدادصداهای درحال پخش با ترکیب نت ها و افکت های مختلف به همراه آکوردهای پیچیده و نت های نگه داشته شده با پدال چندین برابر زمانی است که صدای پیانو به تنهایی استفاده می شود.

22. سیکونسر

سیکونسریک اصطلاح فنی است برای کارکردی که به شما این امکان را می دهد تا نوعی همنوازی خودکار را با نواخت (اجرای) خود ایجاد نمائید. در این حالت، نت ها را به ترتیب می نوازید، و وقتی دارید بخش دیگری را می نوازید، سیکونسر آنرا پلی بک می کند. سیکونسرها می توانند برای آهنگسازی یا استفاده خانگی خیلی مفید و با حال باشند. برخی پیانوهای دیجیتال دارای سیکونسرهای داخلی و درام ماشین هستند که بدین ترتیب می توانید بخش های ریتمی کاملی را برای خودتان خلق کنید، به این ها اغلب پیانوهای دارای ریتم گفته می شود.

23. ترانسپوز (انتقال) Transpose

سیستم انتقال نت (ترانسپوز) به شما این امکان را می دهد تا بدون نیاز به تغییر نت اصلی ، قطعه را در گامهای متفاوت اجرا کنید.در عمل این ویژگی بیشتر به هنگام همراهی با سازهای انتقالی نظیر سازهای بادی به کار می آید. البته نوازندگان حرفه ای پیانو معمولا نیازی به این سیستم نداشته و قادر هستند قطعات را در گامهای متفاوت اجرا کنند.

24. دو صدایی (Layer)

این سیستم یکی از بهترین امکانات پیانوهای دیجیتال محسوب می شود. با استفاده از این ویژگی می توان صدای دو ساز متفاوت را به طور همزمان ترکیب و پخش نمود.اگر علاقه مند به استفاده از حالت دوصدایی هستید سعی کنید پیانویی با پولیفونی بالا (۱۲۸ یا بالاتر) تهیه کنید.

نویسنده : محمد بهزادی
تاریخ : ۲۰۱۹٫۰۱٫۱۲
دسته بندی : مقالات