و اسکار به الکساندر دسپلا رسید

و اسکار به الکساندر دسپلا رسید


و اسکار به الکساندر دسپلا رسید : در نودمین مراسم جوایز اکادمی، آهنگساز فیلم و کاربر Digital Performer ، الکساندر دسپلا دومین جایزه اسکارش را بخاطر بهترین موسیقی متن (بهترین موسیقی فیلم) برای فیلم فیلم شکل آب (Shape of Water)، به خانه بُرد فیلمی که در مجموع برنده چهار اسکار بخاطر بهترین طراحی تولید، بهترین موسیقی فیلم، بهترین کارگردانی (Guillermo del Toro) و و بهترین فیلم شد. پیش تر در ژانویه، موسیقی گرم و ملودیکی که دسپلا برای این فیلم ساخته بود برنده جایزه Golden Globe بخاطر بهترین موسیقی فیلم در سال ۲۰۱۸ نیز شده بود.
دسپلا هنگام دریافت جایزه از روی صحنه سالن نمایش Dolby در هالیوود به ‘دل تورو’ گفت: ممنونم از اینکه اجازه دادی این موسیقی صدای شخصیت های فیلمت باشه.
از سال ۲۰۰۷، دسپلا نه بار نامزد جایزه اسکار شده و دوبار بخاطر فیلم هتل گراند بوداپست (۲۰۱۵) و شکل آب (۲۰۱۸) برنده این جایزه شده است. دفعات پیش که وی نامزد اسکار شده بود بخاطر فیلم های بازی تقلید (۲۰۱۵)، آرگو (۲۰۱۳)، سخن پادشاه (۲۰۱۱)، مورد عجیب بنجامین باتن (۲۰۰۹)، و ملکه (۲۰۰۷) بود.
مثل سال ۲۰۱۸، دسپلا در کارنامه خود دارای هفت بار سابقه نامزدی BAFTA (با سه بار برد)، هفت بار نامزدی جایزه Golden Globe (با دوبار برد)، و شش بار نامزدی جشنواره Grammy می باشد.
الکساندر در سال ۱۹۶۱ در پاریس متولد شد و وقتی ۵ ساله بود پیانو میزد، و بعد از آن ترامپت و فلوت نیز جزو علاقمندی های وی محسوب می شدند. بعد از ادامه تحصیل در فرانسه و امریکا، دسپلا در همان اوایل کارش تمام هم و غمش را روی تولید بهترین موسیقی فیلم گذاشت، که اولین بار بخاطر فیلم Le souffleur در سال ۱۹۸۶ موفق به دریافت جایزه شد. سپس در طول دهه های ۸۰ و ۹۰ میلادی بطور گسترده ای شروع به فعالیت در بسیاری از فیلم ها نمود، که اولین موفقیت بزرگش را در سال ۲۰۰۳ برای فیلم دختری با گوشواره مروارید بدست آورد. روی هم رفته وی با موفقیت به آهنگسازی برای سینمای فرانسه، هالیوود، و موسیقی متن پرداخته است و بیش از ۱۰۰ فیلم در کارنامه خود دارد.
بر اساس مصاحبه ای که در سایت deadline.com منتشر شد، دسپلا قبلاً نیز روی چندین پروژه فیلم به کارگردانی گویلرمو دل تورو کار کرده است، از جمله فیلم ظهور نگهبان و سریال شکارچیان ترول. نهایتاً نتیجه کار دسپلا با دل تورو یکبار دیگر بخاطر فیلم شکل آب چه شد؟ دسپالا گفت: دو سال پیش، ما با هم سوشی خوردیم و او به من گفت: می خوام باهات در مورد ماهی صحبت کنم.
فیلم شکل آب (موسیقی متن فیلم اصلی) در اول دسامبر سال ۲۰۱۷ توسط موسسه دکا رکوردز پخش شد. و اکنون در Spotify ، Amazon و iTunes موجود می باشد.