آموزش

آناتومی یک سیستم صوتی خانگی

آناتومی یک سیستم صوتی خانگی

آیا به دنبال یک سیستم پخش صوتی خانگی هستید؟ یا می خواهید بلندگوهای داخلی تلویزیون خود را به یک تنظیم همه جانبه Dolby Atmos ارتقا دهید؟ مهم نیست که چه نوع سیستم صوتی خانگی را جستجو می کنید، متغیرهای زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. در این مقاله، تجهیزات رایجی که برای سیستم صوتی خانگی با  کیفیت بالا نیاز دارید را بررسی می کنیم.

آمپلی فایر

آمپلی فایر نیروگاه سیستم صوتی خانه شما هست، کل تنظیمات شما حول آن ساخته شده است. وظیفه اصلی هر آمپلی فایر افزایش قدرت سیگنال صوتی می باشد، به عبارت دیگر،  صداهای ضعیف را تقویت می کند. چهار نوع آمپلی فایر در سیستم‌های صوتی خانگی مورد استفاده قرار می گیرد:

preamplifiers ،power amplifiers ،integrated amplifiers و receivers.

Preamplifier

اولین وظیفه یک پری آمپ بهبود صدا است. سیگنال‌های صوتی را برای پردازش و تقویت بیشتر آماده می کند. شما می توانید تن صدای خود را تنظیم کنید و منابع صوتی مختلف را انتخاب کنید. می توانید از طریق Preamplifier منابع صوتی مانند صفحه گردان، پخش کننده سی دی، دستگاه‌های پخش موسیقی و ویدئو، کنسول بازی و تلویزیون را به هم متصل کنید.

Power Amplifier

پاور آمپلی فایر، سیگنال‌هایی را از یک پری آمپلی فایر دریافت می کند و آنها را تقویت می کند تا به اندازه کافی قدرتمند باشند تا اسپیکرهای شما را ساپورت کند. تعداد کانال‌های موجود در پاور آمپلی فایر شما تعیین می کند، از چند بلندگو می توانید استفاده کنید. مقدار وات پاور آمپلی فایر، مقدار خروجی کلی سیستم شما را مشخص می کند.

Integrated Amplifier

Integrated Amplifier ترکیبی از یک پری آمپلی فایر و یک پاورآمپلی فایر است و می توان از آن به جای اجزای جداگانه استفاده کرد. اکثر افرادی که دنبال صدای سطح بالا هستند قطعات جداگانه را ترجیح می دهند. در نهایت، اینکه آیا سیستم خود را حول یک آمپلی فایر یکپارچه بسازید یا اجزای جداگانه، به سلیقه شما بستگی دارد.

Receiver

در واقع گیرنده، یک Integrated Amplifier با رادیو داخلی است. به این ترتیب، گیرنده شامل یک آمپلی فایر، پاور آمپلی فایر و یک تیونر رادیویی AM/FM می باشد. گیرنده شما به عنوان هاب مرکزی عمل می کند که تمامی منابع پخش صوتی، تصویری و اینترنتی شما به آن متصل می شوند. همچنین صدا را از منابع به اسپیکرهای شما هدایت می کند.

گیرنده‌های A/V مدرن مجهز به طیف کاملی از ورودی و خروجی صدا و تصویر هستند و شما را با ورودی‌های HDMI ، optical ، RCA و همچنین خروجی‌های ترمینال بلندگو، HDMI و ساب ووفر مجهز می کنند. علاوه براین، گیرنده‌ها وظیفه رمزگشایی فرمت‌های صوتی اختصاصی مانند Dolby Atmos و DTS:X, و مسیریابی سیگنال‌های صوتی را به بلندگوهای مناسب خود در تنظیم صدای فراگیر چند کاناله شما برای تجربه تماشای فیلم با کیفیت عالی بر عهده دارند. در حالی که بسیاری از مصرف کنندگان صوتی، قطعات جداگانه را ترجیح می دهند، اما داشتن یک دستگاه همه کاره با عملکرد پیشرفته یک گیرنده A/V مدرن دشوار است. اگر می خواهید قابلیت‌های کامل سینمای خانگی را داشته باشید- یک رسیور با فرمت صوتی مستقل، بر روی یک گیرنده ساخته شده به کار شما می آید.

اسپیکر

بلندگوها تنها کانال صوتی بین سیستم صوتی خانه و گوش شما هستند. به این ترتیب، صرف نظر از کیفیت گیرنده یا صفحه گردان شما، اسپیکری که انتخاب می کنید تاثیر بسزایی بر کیفیت صدای شما دارد – این عامل لیمیتر واقعی است.  چه نوع بلندگوهایی بهتر کار می کنند؟ به چه تعداد اسپیکر نیاز دارید؟

اسپیکرهای ایستاده

بلندگوهای ایستاده برای قرار دادن روی زمین طراحی شده اند. آنها گاهی اوقات به عنوان بلندگوهای tower شناخته می شوند و معمولا سه تا چهار فوت ارتفاع دارند. بلندگوهای روی زمین می توانند کاملا بلند باشند و معمولا مقدار زیادی بیس تولید می کنند. به دلیل اندازه و حجم بالقوه آنها، بلندگوهای روی زمین برای اتاق‌های بزرگتر مناسب هستند. درواقع، آن‌ها می توانند بر فضای کوچک تری غلبه کنند و منجر به صدایی آرام شوند. بلندگوهای TOWER صدای فوق العاده‌ای را ارائه می کنند که اغلب شامل ووفرهای اختصاصی ( و گاهی اوقات چندگانه ) و درایورهای میان رده به همراه یک توییتر هستند. ممکن است یک جفت از آنها تنها چیزی باشد که برای گوش دادن به استریو نیاز دارید.

اسپیکرهای بوک شلف

اگر فضای کاری شما کوچک است می توانید بلندگوهای بوک شلف را انتخاب کنید. این بلندگوها جایگزینی عالی و کوچکتر برای بلندگوهای روی زمین هستند. اکثر بلندگوهای Bookshelf  به یک ووفر یا درایور میان رده به همراه یک توییتر مجهز هستند. اکثر بلندگوهای بوک شلف نسبت به اسپیکرهای روی زمین، بیس کمتری ارائه می دهند. با این حال قادر به تولید صدای کامل هستند. مانند اسپیکرهای روی زمین، بلندگوهای Bookshelf نیز برای گوش دادن استریو و برای بلندگوهای جلوی چپ و راست در تنظیم صدای فراگیر به خوبی کار می کنند. به خاطر داشته باشید که بزرگتر لزوما به معنای بهتر نیست. از آنجایی که بلندگوهای بزرگتر، خروجی بیشتری ارائه می دهند، پس از بالا بردن حجم صدا، صدا کل فضای اتاق شما را در بر خواهد گرفت. در پایان بهتر است مجموعه‌ای از بلندگوهای با اندازه معقول داشته باشید.

ساب ووفر

اگربه صداهای بیس دار به خصوص موسیقی راک، متال و هیپ هاپ علاقه دارید  یا اگر می خواهید از فیلم‌های اکشن معاصربا صدای بلند  لذت ببرید. اینجاست که ساب ووفر به کار شما می آید. این جعبه های قدرتمند برای تقویت سیستم شما طراحی شده اند و باس کمتری نسبت به بلندگوهای شما ارائه می دهند.

در کنار دستگاه‌های تقویت کننده، شما به یک ساب ووفر نیز احتیاج دارید. بیشتر ساب ووفرها باید با یک کابل اختصاصی به آمپلی فایر یا گیرنده شما متصل شوند. برخی از مدل‌های ساب ووفر عملکرد بی سیم را برای راحتی کار ارائه می دهند. البته باید توجه داشت از آنجایی که اکثر ساب ووفرها نیاز به برق دارند، می بایست آنها را در نزدیکی پریز برق قرار دهید.

بلندگوی کانال مرکزی

اکثر شنوندگان وینیل و سی دی از تنظیم استریو از یک جفت بلندگوی روی زمین یا یک جفت بلندگوی بوک شلف و یک ساب ووفراستفاده می کنند. با این حال، علاقه مندان به سینما احتمالا می خواهند یک تنظیم کامل صدای فراگیر چند بلندگو یا Dolby Atmos بسازند. برای انجام این کار، باید پیکربندی بلندگوی خود را گسترش دهند. یکی از مهمترین عناصر تنظیم سینمای خانگی چند کاناله، بلندگوی کانال مرکزی است.

 کانال مرکزی که برای قرار گرفتن در فاصله مساوی بین بلندگوهای چپ و راست جلوی تلویزیون یا در زیر صفحه تلویزیون شما طراحی شده است، یک بلندگوی میان رده است که وظیفه بازتولید بیشتر دیالوگ‌ها را هنگام تماشای نمایش‌ها و فیلم‌ها برعهده دارد. از آنجایی که دیالوگ مهم‌ترین مولفه صوتی یک فیلم سینمایی است، قطعا نمی خواهید از بلندگوی کانال مرکزی خود صرفه جویی کنید.

بلندگوهای صدای فراگیر

یکی از جذاب ترین ویژگی‌های یک سینمای خانگی با طراحی خوب، ابعاد آن هست. این دسته از اسپیکرها، گاهی اوقات به عنوان بلندگوهای ماهواره‌ای از آنها یاد می شود، این اسپیکر نواحی پشت، کنار یا بالای ناحیه گوش را پوشش میدهد. نسبت به اسپیکرهای بوک شلف محدوده فرکانسی کمتری دارند، زیرا برای تکمیل بلندگوهای چپ و راست شما ساخته شده اند. به همین دلیل، اگر بخواهید از آنها به عنوان بلندگوهای بوک شلف استفاده کنید، اغلب کیفیت صدای پایین تری را ارئه می دهند.

به خاطر داشته باشید که باید کابل‌ها را از آمپلی فایر یا گیرنده خود به بلندگوهای خود هدایت کنید. خوشبختانه، آپشن بی سیم به شما امکان می دهد بلندگوها را در هر مکانی بدون نگرانی با کابل‌های نامناسب قرار دهید. اسپیکرهای رو به بالا جایگزین مناسبی برای نصب بلندگوهای صدای فراگیر بر روی سقف شما هستند. لازم به ذکر است از آنجایی که بلندگوهای ماهواره‌ای به آمپلی فایر متصل نیستند، باید به پریز برق وصل شوند. با این حال، بسیاری از آنها غیر فعال هستند و طوری طراحی شده اند که توسط یک گیرنده چند کانالی هدایت می شوند.

نوار صدا

برای دستیابی به صدای متعادل با تصویر برداری مناسب، باید سیستم صوتی خانه خود را به طور متقارن در اطراف یک موقعیت مرکزی تنظیم کنید. اگر می خواهید یک تنظیم صدای فراگیر یا Dolby Atmos بسازید، این امر بسیار مهم است زیرا این موارد مستلزم قرارگیری دقیق بلندگو هستند. بنابراین، نصب سیستم‌ها در اتاق‌هایی با شکل‌های عجیب و غریب، یا در اتاق‌هایی که صندلی‌های جانبی دارند، می تواند موقعیت چند بلندگو را دشوار کند.

اگر اتاق شما شراط قرارگیری چند بلندگو را ندارد، ممکن است یک نوار صوتی جایگزین مناسبی باشد. بیشتر ساندبارها راه‌حل‌های یکپارچه و خودکاری هستند که برای جایگزینی تقویت کننده بلندگوهای استریو، بلندگوهای کانال مرکزی و بلندگوهای صدای فراگیر طراحی شده اند. نوار صوتی دقیقا در بالا یا زیر صفحه تلویزیون شما نصب می شود، دقیقا مانند یک بلندگوی کانال مرکزی، و از آنجایی که تنها یک بلندگو در مرکز قرار دارد، لازم نیست نگران قرارگیری متقارن باشید.

علاوه براین، بسیاری از ساندبارها مجهز به صدای فراگیر بسیار خوب یا شبیه سازی Dolby Atmos هستند، حتی اگر شامل بلندگوهای ماهواره‌ای اضافی نباشند;  بسیاری از آنها یک ساب ووفر برقی دارند یا از آن پشتیبانی می کنند. یک ساندبار ممکن است جایگزینی کامل و یک به یک برای یک سیستم سینمای خانگی کامل با چند بلندگو نباشد، اما برای دوستداران فیلم که از صدای پایین بلندگوی داخلی تلویزیون خود خسته شده اند، انتخاب خوبی هست.

ترن تیبل

در دهه 1970 بدلیل علاقه بسیار افراد به وینیل، یک ترن تیبل ساخته شد. امروزه، با هزینه کمی می توانید یک دستگاه پخش رکورد با موتوری با دقت بالا و ثبات سرعت فوق العاده همتراز با مدل‌های رده بالای گذشته تهیه کنید.

هنگام انتخاب یک ترن تیبل برای سیستم صوتی خانه خود، باید مطمئن شوید که تقویت کننده یا گیرنده شما دارای یک صفحه فونو داخلی است. در غیر این صورت، یا یک ترن تیبل با یک پری آمپ آنبورد انتخاب کنید یا باید یک پری آمپ فونو مستقل بخرید. یک استیج فونو یا پری آمپ برای پخش صفحات وینیل ضروری است. این نه تنها سیگنال صوتی ترن تیبل شما را به سطح مناسبی برای اتصال و تنظیمات شما افزایش می دهد، بلکه منحنی یکسان سازی RIAA را نیز برای اطمینان از پاسخ فرکانس مناسب در هنگام پخش به سیگنال شما اعمال می کند.

پخش کنند موسیقی

 پخش کننده موسیقی، که گاهی اوقات پخش کننده شبکه نامیده می شود، به شما امکان می دهد موسیقی را از Spotify، Tidal، Apple Music و سایر سرویس‌های موسیقی مستقیما پخش کنید. همچنین می توانید فایل‌های موسیقی با وضوح بالا ذخیره شده در شبکه خانگی خود را پخش کنید. مطمئنا، اگر سیستم شما از انجام این کارپشتیبانی می کند، می توانید موسیقی را از تلفن هوشمند خود از طریق بلوتوث پخش کنید، اما با انجام این کار، کیفیت صدای پایینی دریافت خواهید کرد.

هدفون‌ها

ممکن است بنا به شرایط، هنگام گوش دادن صدا با ولوم بالا، محدودیت داشته باشید. از آنجایی که فرکانس‌های پایین بسیار فراتر از فرکانس‌های بالا حرکت می کنند، تنظیمات بدون ساب ووفر به شما این امکان را می دهد تا به سطوح صدای لذت بخشی برسید، بدون اینکه همسایه‌هایتان را عصبانی کنید. اگر محدودیت دارید، می توانید از یک هدفون برای انجام کارهای خود استفاده کنید.

برای این کار، به یک هدفون با کیفیت بالا به همراه یک آمپلی فایر هدفون نیاز دارید. آمپلی فایرهای هدفون ارتقای صوتی را از خروجی هدفون داخلی در اکثر آمپلی فایرها یا گیرنده‌ها ارائه می دهند، و بسیاری از آنها دارای یک DAC یکپارچه – یک مبدل دیجیتال به آنالوگ هستند که می توانید برای صدای بهتر به یک خروجی دیجیتال خود متصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *