ترفندها

راهنمای خرید مانیتور استودیو

monitoring-buying-guide

نحوه انتخاب مانیتورهای استودیویی

اسپیکرهای مانیتور استودیویی باید تا حدامکان دقیق ترین و بی رنگ ترین صدا را به شما ارائه نمایند. خواه شما در حال ضبط، ادیت، میکس، یا مسترینگ صدا باشید. یک سیستم مانیتورینگ شفاف از لحاظ صوتی تضمین می کند که میکس شما بخوبی به هدفون ها، سیستم های صوتی ماشین ها، تلوزیون ها، و سایر سیستم های شنیداری منتقل می شود و چون هنگام انتخاب مانیتورهای استودیویی غیر از دقت و درستی باید موارد دیگری را نیز مدنظر قرار دهید، ما این راهنما را برای کمک به شما در جهت پیدا کردن بهترین گزینه ها برای فضای استودیی تان تهیه نموده ایم.

مانیتورهای اکتیو در مقابل مانیتورهای پسیو

در حالیکه این روزها انواع مختلفی از مانیتورهای استودیویی اکتیو برای انتخاب موجود می باشند، صنعت ضبط با مانیتورهای پسیو رشد کرد. گرچه یک نوع مانیتور نمی تواند کاملاً برتر از نوع دیگر باشد، اما باید تفاوت ها را بشناسیم و درک کنیم.

ماهیت سیستم های میانیتورینگ ماژولار (modular) است، که این یعنی شما باید اسپیکرهایتان را با یک آمپلی فایر و (crossover) مناسب هماهنگ کنید. در مانیتورهای اکتیو همه این ویژگی ها بصورت نصبی گنجانده شده است، این امر منافعی چندی را در بر دارد. با این کار دیگر نیازی نیست که شما با لوازم اضافی سروکار داشته باشید، و می دانید که آمپلی فایر داخلی ،هماهنگی خاصی با آن اسپیکر دارد که بدین ترتیب می توانند بهترین عملکرد صوتی را ارائه کنند.

خرید مانیتورهای پسیو

در عین حال که شما می توانید یک سیستم مانیتورینگ پسیو در سطح جهانی را تهیه کنید، تعداد بیشماری از استودیوهای حرفه ایی در سرتاسر دنیا متکی به سیستم های اکتیوند. تا زمانی که دلیل خاصی برای ترجیح دادن سیستم های پسیو نداشته باشید، احتمالاً از راحتی کار و عملکردی که یک سیستم مانیتورینگ استودیویی اکتیو به شما ارائه می کند لذت بیشتری خواهید برد.

خرید مانیتورهای اکتیو

به چند وات برق نیاز دارم؟

در یک سیستم مانیتورینگ استودیویی، مدیریت برق سیستم تاثیر زیادی بر صدای کلی خواهد گذاشت البته نه صرفاً از لحاظ میزان حجم صدا بلکه همچنین دامنه داینامیک تان، و میزان هد رومی که قبل از نقطه اوج سیگنال ها دارید را نیز تعیین می کند. میزان وات بیشتر به معنای این است که شما بهتر می توانید تنظیمات و هماهنگی های دقیقی را با کمپرسورها، لیمیتورها، و گیت ها انجام دهید.

به عبارت دیگر، اگر به میکسی از روی دو سیستم مانیتورینگ با میزان وات متفاوت در یک سطح متوسط حجم صدا گوش کنید، سیستمی که میزان وات بیشتری دارد هدروم بهتری را به شما ارائه خواهد کرد. بسیاری از افراد از این موضوع بی اطلاعند که نقاط اوج موسیقی (موارد پیش پا افتاده ایی مانند کوبش های زه یا ضربات درامز) می توانند به ده برابر (بله ده برابر) وات بیشتری نسبت به یک برنامه موسیقی معمولی نیاز داشته باشند. تا اینجا سطح خاصی از حجم صدا ممکن است به طور متوسط به 20 وات برق نیاز داشته باشد، پیک های برنامه ممکن است به حدود 200 وات نیاز داشته باشند. اگر شما آمپلی فایری دارید که می تواند 70 وات خالص را به شما ارائه کند، پس 130 وات کمتر از حد مورد نیازتان در اختیار دارید. این امر منجر به تحریف بیشتر و احتمالاً clipping در طول آن پیک موسیقایی می گردد، و برای یک kick drum که در اکثر موسیقی های پاپ، این اتفاق اغلب می افتد. گرچه شما ضرورتاً به بالاترین درجه احتمالی برق نیاز ندارید، اما یادتان باشد که وات بیشتر فقط باعث تولید حجم صدای کلی بیشتر نمی شود بلکه باعث تولید وضوح بیشتر و دامنه داینامیک بیشتری نیز می گردد.

برق- آمپلی فایر: تکی، دوتایی و سه تایی

نحوه تقسیم برق برای درایورها در یک مانیتوراستودیویی بر اساس سیگنال ورودی تعیین می کند که آیا به یک کانفیک تک آمپلی فایری، دو آمپلی فایری و یه سه آمپلی فایری نیاز دارید. بسیاری از مانیتورهای استودیویی دارای دو اسپیکر در درون خود هستند: یک توئیتر برای فرکانس های بالا و یک ووفر برای فرکانس های بم. برخی ممکن است اسپیکر سومی را نیز اضافه نمایند به نحویکه فرکانس های پایین به ووفر ارسال شوند، و فرکانس های متوسط به یک اسپیکر متوسط اختصاصی ارسال شوند. در یک کانفیگ تک آمپلی فایری، یک(crossover) ,خروجی آمپلی فایر را تقسیم می کند، که فرکانس های مناسب را به هر اسپیکر می فرستند: فرکانس های پائین به ووفر و فرکانس های بالا به توئیتر. در یک کانفیگ دو آمپلی فایری، کراسوور سبک مقدم تر از دو آمپلی فایر جداگانه است که هر یک برای تامین برق درایورهای با فرکانس بالا و پائین بکار می روند. یک مانیتور استودیویی که سیگنال را به Three Way تقسیم می کند تا بتواند سه آمپلی فایری که هر اسپیکر با فرکانس بالا، متوسط و پایین را بصورت جداگانه هدایت می کنند را تغذیه نماید، کانفیگ سه آمپلی فایری نامیده می شود.

بطور کلی، کانفیگ های دو آمپلی فایری و سه آمپلی فایری دارای یک پاسخ فرکانس صاف تر (و دقیق تر) و نیز وضوح بیشتر هستند. با تامین برق هر اسپیکر به صورت جداگانه، بجای تغذیه همه آنها از یک آمپلی فایر، هر درایور می تواند دامنه فرکانس مخصوص به خود را دقیق تر تولید کند. هنگام مقایسه مانیتورهای تک آمپلی فایری، دو آمپلی فایری و سه آمپلی فایری که اندازه اسپیکرشان مشابه هم است، مانیتورهای دو و سه آمپلی فایری معمولاً صدای مشخص تر و واضح تری دارند.

انواع درایوهای مختلف و دلیل اهمیت آنها

اسپیکر ساخت شده از هر نوع مواد پیدا می شود، از کاغذ گرفته تا Kevlar و آلیاژهای آلومینیومی و غیره. تولیدکنندگان همواره در حال نوآوری اند، و اگر علاقمند باشید منابع زیادی در مورد خصوصیات مختلف وجود دارند. اما یک لحظه صبر کنید و به این فکر کنید که آیا شما واقعاً برایتان مهم است که در آخر اسپیکرتان از چه چیزی ساخته شده باشد؟

مواد سازنده نقش مهمی را در صدای یک اسپیکر ایفا می کنند، اما آیا شما واقعاً مانیتورهای استودیویی را بر اساس یک ماده خاص که در ساخت آن بکار رفته می خرید؟ گرچه ما کاملاً به تاثیر بسیار زیاد مواد سازنده درایو اسپیکر بر صدای آن اذعان می کنیم اما اگر بخواهید که به جای مزایای مخصوص به کاربرد روی مواد سازنده تمرکز کنید ممکن است خیلی گیج شوید.

ملاحظات مربوط به باکس : دارای باس رفلکس یا بسته

شما متوجه خواهید شد که بسیاری از مانیتورهای استودیویی، و البته مانیتورهای بزرگتر نیز دارای یک محفظه باس رفلکس دار هستند که به توسعه پاسخ های فرکانسی پائین تر برای باس بیشتر کمک می کند. گرچه این می تواند سودمند باشد، اما دقت صوتی محفظه های پورت دار ممکن است به اندازه محفظه های بسته نباشد. این کارکرد در صورتی که پورت ها در قسمت پشتی اسپیکرها قرار گرفته باشند هنگامی که در مکانی نزدیکتر به دیوار قرار داده شوند، تشدید خواهد شد. اگر شما نمی توانید از قرار دادن مانیتورهای استودیویی تان در نزدیک دیوارها یا کنج دیوار اجتناب کنید، ممکن است بهتر باشد که برای برخورداری از یک مانیتورینگ دقیق تر، طراحی های بسته یا آنهایی که باس رفلکس در قسمت جلو قرار گرفته را انتخاب کنید.

EQ ، Room Correction ، و سایر ویژگی های

بسیاری از مانیتور استودیویی انواعی از اکولایزر دارند که بدین منظور برایشان ساخته شده که به کالیبراسیون آنها با اتاقتان کمک کنند. برخی از آنها حتی پردازش دیجیتالی دارند که می تواند عملکرد آنها را برای فضای اکوستیک تان بهینه سازی کند. گرچه اینها ویژگی های مفیدی هستند، اما یادتان باشد که شما نمی توانید علم فیزیک را دور بزنید. اتاقی با صدای بد می تواند بیشترین تاثیر را بر EQ و room correction DSP بگذارد و اینها می توانند باعث شوند که اتاقی با اکوستیک خوب به یک اتاق عالی تبدیل شود. اما نهایتاً، هیچ مجموعه اسپیکری نمی تواند اکوستیک های کنترل نشده در اتاق کنترل شما را جبران کند.

آیا من به ساب ووفر نیاز دارم؟

جواب این سوال کاملاً به این بستگی دارد که شما می خواهید با صدای خود چه کنید. اگر کار شما میکس صدا برای تلوزیون یا تصاویر متحرک است، آنگاه یک ست آپ چند اسپیکری با یک ساب ووفر بسیار ضروری است. اگر کارتان میکس تراک های دموی گروه موسیقی تان باشد که آنرا در زیرزمین تان ضبط کرده اید، شما فقط به یک جفت مانیتور استریوی صوتی نیاز دارید. این سوال را از خود بپرسید: مخاطب شما چگونه به پروژه تان گوش خواهند داد؟ اگر احتمالاً قرار است که کار شما از طریق یک سیستم سینمای خانوادگی با یک ساب یا یک سیستم کلاب رقص قوی شنیده شود ، شما برای شنیدن اینکه چه اتفاقی دارد در پائین ترین اکتاو باس تان می افتد به یک ساب ووفر نیاز دارید. اگر دارید موسیقی ایی را میکس می کنید که بیشتر افراد آنرا روی iPod یا در ماشین شان گوش خواهند داد، میکس های شما احتمالاً هیچ نفعی از دامنه گسترده ایی که ساب ووفر به سیستم مانیتورینگ تون اضافه می کند، نخواهد برد.

یک موضوع دیگر اندازه اتاقتان است. بدون اینکه نیاز به حساب و کتاب باشد، مشخص است که اتاق های کوچکتر به اندازه ایی بزرگ نیستند که اجازه بدهند فرکانس های باس بطور کاملاً توسعه یابند. قرار دادن ساب ووفر در اتاقی کوچک فقط باعث نادرستی صدا می گردد: شما در کل اتاق می توانید صدای افت و خیز های حجم صدا را بطور کامل بشنوید، برخی نت ها صدای یکدستی دارند، در حالیکه بقیه صدای مبهم و نامشخصی دارند، و صدای کلی استودیوی شما نامتعادل خواهد شد. شما همچنین باید در مورد افزودن انرژی با فرکانس بسیار پائین به اتاق تان نیز مراقب باشید و نیز در خصوص تحریف برداشت تان از اینکه چقدر low end برای میکس تان مناسب است نیز باید محتاط باشید. استفاده از اکوستیک مانند باس trap هابه شما در کاهش این مسائل کمک می کند، اما اندازه اتاق تان همیشه به عنوان یک عامل محدود کننده نیاز به دقت صوتی باقی خواهد ماند.

محل قرار گیری و ایزولاسیون

یک جفت مانیتور استریو را طوری قرار دهید که یک مثلث متساوی الاضلاع را با سر شما وقتی روی محل میکس نشسته اید تشکیل دهند. به عبات دیگر، فاصله آنها از هم باید به اندازه فاصله آنها از شما باشد. این کار منجر به بیشترین پاسخ با فرکانس درست و مشخص ترین و تمیزترین تصویر استریویی می شود. اگر دارید یک سیستم صدا که با چند کانال احاطه شده را راه اندازی می کنید، مسئله پیچیده تر می شود- با مهندسان فروش ما در پسکو تماس بگیرید تا منابع بیشتری را در مورد محل قرر گیری اسپیکر صدای احاطه شده در اختیارتان قرار دهند.

پایه های اسپیکر به بهبود صدای مانیتورهایتان در مقایسه با قرار دادن آنها مستقیماً روی یک میز یا کنسول میکس کمک می کنند. صدا روی میز می پیچد و کمی بعد از صدای مستقیم دوباره به گوش شما می رسد و باعث یک فیلترینگ نامحسوس می شود که صحت و دقت مانیتورینگ تان را کاهش می دهد. در اینجا نکته ایی توسط یک متخصص ارائه شده است: آئینه کوچکی را روی هر سطح سفتی که در اطراف تان هست یا بین خودتان و مانیتور قرار دهید. اگر انعکاس مانیتور را در آئینه از جایگاه میکس تان دیدید، پس آن سطح مانند یک آئینه اکوستیک عمل کرده و صدا را از طریق یک مسیر غیرمستقیم به گوش شما منعکس می کند، که باعث فیلترینگ شانه ایی (comb) می شود. هر منطقه از لحاظ اکوستیکی سخت بین شما و مانیتورهایتان باید با مواد جذب کننده صدا تیمار شود. همچنین، اسپیکرها مقداری از انرژی شان را به سطحی که روی آن قرار گرفته اند منتقل می کنند، که در صورتی که ایزوله نشوند باعث تحریف بیشتر صدا می شوند. قرار دادن مانیتورهای استودیویی تان روی پایه ها با پدهای ایزولاسیون بهترین روش برای حل این مشکل است.

خرید پایه های مانیتور استودیویی

از اینجا به کجا می روم؟

ما هنگام جستجو برای اسپیکرهای مانیتور استریویی جدید به بیشتر مسائل اصلی پرداختیم، و بیشتر تحقیقات شما از این نقطه نظر عمدتاً مبتنی بر این هستند که شما می خواهید چه نوع کاری را در استودیوتان انجام دهید. در اینجا فقط چند مورد هست که باید بخاطر داشته باشید:

اندازه

اندازه اسپیکرهایتان باید متناسب با اندازه اتاق تان باشد. اگر دارید کار میکس را در یک فضای کوچک انجام می دهید، نتایج بهتری را با مانیتورهای کوچکتر بدست خواهید آورد.

صدا

یادتان باشد که از لحاظ فنی، مانیتورهای استودیویی معمولاً صدای خوبی ندارند. آنها برای این هستند که تا حد ممکن صدای درست و دقیق را تولید کنند. مجموعه ایده آل مانیتورهای استودیویی باید تمام جزئیات را در میکس شما آشکار کنند، چه خوب و چه بد، در عین حال که تصویری از یک بالانس دقیق و درست را در دامنه کاملی از فرکانس ها ارائه می کنند.

یادتان باشد که پیش بینی اینکه مجموعه ایی از مانیتورها در اتاق شما چه صدایی خواهند داشت غیرممکن است. حتی اگر شما زمانی را صرف آزمایش صدای مجموعه ایی در یک فروشگاه یا استودیوی دوستتان کنید، اکوستیک های اتاق شما نقش بسیار مهمی را در آنچه که شما زمان میکس می شنوید ایفا خواهند کرد. شما می توانید به خصوصیات خاصی توجه کنید، اما از آنها انتظار نداشته باشید که صدایشان دقیقاً یکجور باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *