ترفندها

نحوه انتخاب مانیتور خوب برای استودیوی خانگی

نحوه انتخاب مانیتور برای استودیوی خانگی

ممکن است برای انتخاب یک جفت مانیتور جدید استودیویی سوالات زیادی داشته باشید و وقت خود را صرف تحقیق در این مورد نمایید. کارشناسان پسکو در این مقاله، نکاتی را  برای انتخاب مانیتورهای استودیویی، ورودی و خروجی مانیتورها و ویژگی‌هایی که بر عملکرد مانیتورها تاثیر می گذارد، در اختیار شما قرار داده است.

البته ساده ترین راه برای انتخاب اسپیکر مناسب با نیازتان، شنیدن صدای آنها در فضای کاری خودتان می باشد. چه یک ضبط کننده با تجربه در خانه باشید یا مبتدی، این مقاله به شما کمک می کند تا بهترین مانیتورهای استودیوی مناسب با نیازتان را تهیه کنید. 

نوع کاری خود را مشخص کنید

هنگام انتخاب مانیتورهای استودیویی، نحوه استفاده از آنها را در نظر بگیرید. ایا از آنها برای ساخت موسیقی استفاده می کنید یا صرفا آنها را برای گوش دادن موزیک می خواهید؟ این موضوع در انتخاب مانیتور ایده آل، اهمیت بالایی دارد.

Tracking، Mixing و Mastering

مانیتورهای استودیویی مخصوص کارهایی مانند میکس و مسترینگ باید از دقت بالایی برخوردار باشند. در این زمینه، مانیتورهای استودیویی ابزار شما هستند، آنها صدا را با جزئیات کامل و واقعی به گوش می رسانند. شما برای این نوع کارها به اسپیکرهایی با دقت بالا نیاز دارید. 

گوش دادن گاه به گاه

شنونده گاه به گاه موسیقی را ضبط یا تولید می کند اما به طور مرتب مانیتورهای استودیویی خود را برای گوش دادن به آهنگ‌ها روشن می کند. 

گوش دادن ترکیبی

افراد زیادی از داشتن یک استودیو با امکانات کامل، یک تلویزیون خوب و یک اتاق مجزا برای گوش دادن به Hi-Fi برخوردار نیستند. گاهی شرایط ایجاب می کند که از یک اسپیکر هم برای تولید موسیقی و هم برای کارهای روزمره استفاده کنید، در این صورت شما از مانیتورها برای گوش دادن ترکیبی (Hybrid Listening) استفاده کرده اید و باید تعادلی بین دقت و لذت برقرار شود.

انتخاب مانیتور استودیویی با توجه به اندازه اتاق

اندازه اتاق شما بر انتخاب مانیتور استودیو شما تاثیر می گذارد. انتخاب مانیتور با توجه به ویژگی‌های فیزیکی اتاق و موقعیت اسپیکر تعیین می شود.

سایز

ابتدا به اتاقی که در آن اسپیکرهای شما قرار خواهند گرفت توجه کنید. آیا کوچک و تنگ یا بزرگ و جادار است؟ اندازه اتاق شما مشخص می کند که مانیتورتان با چه سایزی باشد. بلندگوهای کوچکتر برای اتاق‌های تنگ ایده آل هستند، زیرا اطلاعات کمی با فرکانس پایین تولید می کنند و می تواند کارهای میکس را انجام دهد. بلندگوهای بزرگ بیشتر در استودیوهای خانگی بزرگتر هستند.

آکوستیک بودن اتاق

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که آیا استودیوی خانگی شما دارای آکوستیک هست یا خیر؟ یک فضای خوب تاثیر بسزایی در حل مشکلات صوتی دارد. این امکان را برای شما فراهم می کند تا برروی خصوصیات بیشتری نظارت داشته باشید. اگر یک اتاق آکوستیک دارید، آپشن‌های بسیاری در اختیار خواهید داشت. اگه اتاق شما آکوستیک نیست، نگران نباشید.

برخی از مدل‌های Genelec  و  ADAM Audioدارای ویژگی DSP برای کمک به جبران کمبودهای صوتی در اتاق شما هستند، بنابراین صدای دقیق تری را بدون هیچ آکوستیک اضافی به شما ارائه می دهند.

محل قرارگیری اسپیکر

آخرین چیزی که باید در نظر بگیرید، قرار گیری اسپیکرها در استودیوی شما است. به نظر مهم نیست اما ممکن است مشکل پیش آید. زمانی که اسپیکرها را نزدیک دیوار قرار دهید پورتهایی که عقب بلندگو هستند دچار مشکل می شوند. با این حال اگر فضای کمی دارید و مجبور هستید اسپیکرها را نزدیک دیوار قرار دهید از کابین‌های بلندگو که محکم و مقاوم هستند استفاده کنید.

برخی از مدل‌های Genelec  و  ADAM Audioدارای ویژگی DSP برای کمک به جبران کمبودهای صوتی در اتاق شما هستند، بنابراین صدای دقیق تری را بدون هیچ آکوستیک اضافی به شما ارائه می دهند.

محل قرارگیری اسپیکر

آخرین چیزی که باید در نظر بگیرید، قرار گیری اسپیکرها در استودیوی شما است. به نظر مهم نیست اما ممکن است مشکل پیش آید. زمانی که اسپیکرها را نزدیک دیوار قرار دهید پورتهایی که عقب بلندگو هستند دچار مشکل می شوند. با این حال اگر فضای کمی دارید و مجبور هستید اسپیکرها را نزدیک دیوار قرار دهید از کابین‌های بلندگو که محکم و مقاوم هستند استفاده کنید. برخی از مدل‌های Genelec  و ADAM Audio دارای DSP برای کمک به جبران کمبودهای صوتی در اتاق شما هستند، بنابراین صدای دقیق تری را بدون هیچ آکوستیک اضافی به شما ارائه می دهند.

محل قرارگیری اسپیکر

آخرین چیزی که باید در نظر بگیرید، قرار گیری اسپیکرها در استودیوی شما است. به نظر مهم نیست اما ممکن است دچار مشکل شود. زمانی که اسپیکرها را نزدیک دیوار قرار دهید پورتهایی که عقب بلندگو هستند دچار مشکل می شوند. با این حال اگر فضای کمی دارید و مجبور هستید اسپیکرها را نزدیک دیوار جای دهید از کابین‌های بلندگو که محکم و مقاوم هستند استفاده کنید.

نکات فنی

آیا قطر مخروط اسپیکر مهم است؟

در واقع سایز اسپیکر به اندازه اتاق شما بستگی دارد. چرا تعداد بسیاری اسپیکر با اندازه‌های مختلف وجود دارد؟ زیرا قطر ووفر اسپیکر، تاثیر بسزایی بر صدای آن دارد. بهترین راه برای درک قطر بلندگو این است که اندازه بلندگو را به عنوان یک spectrum مشاهده کنید. در قسمت کوچکتر، تصویر واضحی دریافت می کنید که برای گوش دادن از فاصله نزدیک اما با باس کمتر عالی است. وقتی بلندگوها بزرگتر می شوند، فرکانس‌های پایین و پایین تر تولید می کنند. به طور کلی، ووفرهای بزرگتر محدوده دینامیکی گسترده تری را قبل از اعوجاج ارائه می دهند، دارای پاسخ باس گسترده هستند و می توانند به راحتی اتاق‌های کنترل بزرگ را پوشش دهند. به این دلیل است که بلندگوهای بزرگتر سیم پیچ‌های صوتی بزرگتری دارند که وقتی با یک آمپلی فایر قدرتمند جفت شوند، می توانند هوای زیادی را جابجا کنند. اسپیکرهای کوچکتر مزایای مشخصی نسبت به بلندگوهای بزرگتر دارند. اگر یک جفت مانیتور 3طرفه (3-way) 10 اینچی را در یک اتاق کوچک بگذارید، احتمالا با تجمع بیس مواجه می شوید که آکوستیک اتاق شما را خراب می کند و ممکن است شما را با خستگی گوش آزار دهد. در مقابل،‌ یک مانیتور دو طرفه با ووفر 4 اینچی تا 6 اینچی احتمالا برای اتاق شما مناسب تر می باشد. بلندگوهای کوچکتر در اتاق‌های کوچکتر عملکرد بهتر و دقت بیشتری به شما می دهند.

اکتیو یا پسیو

مانیتورهای استودیویی به دو دسته اکتیو و پسیو تقسیم شده اند. اسپیکرهای اکتیو محهز به آمپلی فایر هستند و دیگر نیاز به آمپلی فایر جداگانه نخواهید داشت. بسیاری از مدل‌های اکتیو دارای DSP پیشرفته،‌ room correction و کراس اوورهای دقیق هستند. امروزه،‌ اکثر نوازندگان و مهندسان استودیو برای راحتی خود از مانیتورهای اکتیو استودیویی استفاده می کنند.

اما به اندازه گذشته محبوب یا فراگیر نیستند، مانیتورهای استودیویی پسیو همچنان در حال کار هستند. برای استفاده از مانیتورهای پسیو نیاز به آمپلی فایر جداگانه  دارید. آنها اساسا مشابه مانیتورهای اکتیو هستند. مانیتورهای پسیو،‌ مانند Yamaha NS-10 و Auratone 5C که امروزه در بسیاری از استودیوها به عنوان اجزای اصلی کار می کنند. مانیتورهای استودیویی پسیو Amphion One12 یا ATC SCM12 Pro صدایی با کیفیت بالا و حرفه‌ای ارائه می کنند. در همین حال، مانیتور استودیو پسیو Avantone Pro CLA10 صدای دلخواه NS-10 را با کیفیت ساخت مدرن به شما می دهد.

انتخاب مانیتور استودیویی بر اساس قدرت

برای انتخاب مانیتور (فرقی ندارد پسیو یا اکتیو باشد) باید از لحاظ میزان قدرت، آنها را بررسی کنید. قدرت تعیین می کند که یک اسپیکر در هنگام کار چقدر خوب عمل می کند. داشتن قدرت بیشتر به این معنی است که دامنه دینامیکی بیشتر،‌هدروم بیشتر و اعوجاج پایین دریافت می کنید. برعکس،‌ یک بلندگوی کم توان نمی تواند هوای زیادی را جابجا کند، که منجر به افزایش خطر اعوجاج می شود.

Ported یا Non-ported

یکی دیگر از نکاتی که هنگام خرید مانیتور باید توجه کنید، Ported یا Non-ported بودن اسپیکرتان هست. اساسا،‌ مانیتورهای Ported دارای دهانه‌ای هستند که اجازه می دهد هوا به داخل استودیوی شما برود. این پورت به مانیتور اجازه می دهد تا پاسخ باس قوی تری ارائه دهد، که می تواند به رفع محدودیت‌های فرکانس درایور کمک کند. مانیتورهای بدون پورت باس دارای یک کابینت محکم هستند که هوا را خارج نمی کند. به دلیل عدم وجود پورت،‌ باس کمی پمپاژ می کند. اما برای جبران آن،‌کابینت‌های Non-ported نسبت به Ported،‌واکنش دقیق تری دارند.

آیا ساب ووفر لازم است؟

یک ساب ووفر فرکانس‌های باس و زیر باس اصلی صدای منبع شما را تامین می کند. اگر مانیتورهای استودیویی شما دچار کمبود بیس هستند،‌ ممکن است ضربه کوبنده 808 را احساس نکنید و ممکن است بیش از حد آن را جبران کنید،‌ که منجربه میکس‌های باس سنگینی می شود که در یک سیستم پخش مناسب و نامشخص به نظر می رسند. در یک دنیای عالی،‌ تمام تنظیمات استودیوی خانگی شامل یک ساب ووفر می شود. اما برای تمام فضا ها عملی نمی باشد. استودیوهای خانگی، معمولا در اتاق خواب، زیرزمین یا گاراژ قرار دارند. بنابراین ممکن است صدا باعث آزار همسایگان شود. از آنجایی که فرکانس‌های باس و زیر باس همه جهته هستند، به راحتی از کف و دیوار عبور می کنند و به طور بالقوه باعث ایجاد مزاحمت برای همسایگان یا خانواده شما می شوند.

چه زمانی باید ارتقا دهید؟

اگر انتخاب‌های هوشمندانه‌ای داشته باشید، مانیتورهای استودیویی شما باید سال‌ها دوام بیاورند. چه زمانی باید آنها را ارتقا داد؟ به یاد داشته باشید: مانیتورهای استودیویی ابزار هستند. اکثر افراد استودیو، ازجمله مهندسان ضبط خانگی، مانیتورهای خود را به دلایلی ارتقا می دهند. گاهی به خاطر خصوصیاتی که ارتقا یافته یا تفکیک استریو می باشد. صرف نظر از سطح مهارت خود،‌ باید مانیتورهای خود را به دلیلی ارتقا دهید- نه فقط به این دلیل که می توانید.

استودیو خانگی خود را ارتقا دهید

انتخاب مانیتورهای استودیویی کاملا شخصی است نباید آنرا ساده گرفت. همانطور که گفته شد بهترین راه برای انتخاب مانیتورهای استودیویی این است که آنها را در فضای خود بشنوید.  شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان پسکو تماس برقرار نمایید. آنها به شما کمک می کنند تصمیم بگیرید کدام مانیتور برای شما بهترین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *