اخبار

40 سال تغییر و تحول در صنعت موسیقی جهانی توسط MIDI

40 سال تغییر با میدی

MIDI مخفف کلمات “Musical Instrument Digital Interface” به معنی رابط دیجیتال سازهای موسیقی می باشد. این فناوری باعث شد کمپانی‌هایی که در صنعت موسیقی با هم رقابت داشتند به صورت مشترک بر روی این موضوع کار کنند. MIDI به یکی از ابزارهای مفید در حوزه موسیقی تبدیل شد. اکثر افرادی که امروزه موسیقی می سازند، هرگز دنیای بدون میدی را تصور نمی کنند. 

میدی ویژگی‌های موسیقی را به کدهای قابل فهم برای کامپیوتر تبدیل می کند، که در واقع امکان ارتباط بین کامپیوتر و ابزارهای موسیقی با یکدیگر را فراهم می کند. از MIDI نیز مانند DAWها می توانید برای ساخت موسیقی استفاده نمایید. در کنسرت‌هایی که صداها و نور به طور یکپارچه تغییر می کنند از میدی استفاده می شود. حتی برای پخش موسیقی در کازینوها و دی جی‌هایی که از groovebox و کنترلرهای مجازی استفاده می کنند، نیز کاربرد دارد. همچنین در کیبوردها، تلفن‌های هوشمند، درامزهای الکتریکی، کامپیوتر و بسیاری از موارد دیگر موجود می باشد. از ایستالیشن‌های هنری گرفته تا استادیوم‌های مملو از طرفداران، MIDI نقش مهمی را ایفا می کند. در سال 1983 تقریبا هیچ یک از استانداردهای مناسب کامپیوتر وجود نداشتند. حتی FireWire و USB یک دهه بعد عرضه شده اند. اما MIDI همچنان کاربرد دارد، دلایل ماندگاری میدی:

  • استفاده از میدی برای همه رایگان و پیاده سازی آن ارزان است. سیستم عامل‌های ویندوز، اپل و اندروید از MIDI پشتیبانی می کنند، بنابراین پیاده سازی برنامه‌ها برای توسعه دهندگان نرم افزار آسان است. همچنین سیستم عامل مک مجهز به MIDI ورژن 2 شد – بنابراین توسعه دهندگان macOS 11 میتوانند شروع به توسعه نرم افزارهای مبتنی بر MIDI داشته باشند. بنا براین کاربرها به راحتی میتوانند سیستم میدی را نسبت به خواسته ی خود سفارشی سازی کنند، مانند سیستم های Pico و Raspberry. توسه دهندگان سخت افزار کوچک تر می توانند به راحتی و ارزان تر به کمک MIDI شروع به نوآوری کنند.
  • MIDI همیشه یک ابتکار جهانی بوده است. هرگز نارضایتی جهت تولید میدی وجود نداشت زیرا صنعت موسیقی می دانست که پروتکلی برای پیوند موسیقی و کامپیوترها باید وجود داشته باشد درغیر این صورت با شکست مواجه خواهند شد.
  • حضور MIDI موجب مقرون به صرف تر شدن تولید موسیقی شد. قبل از میدی،‌ نوازندگان از تعداد زیادی سینت سایزرهای گران قیمت استفاده می کردند. میدی امکان استفاده از یک صفحه کلید را برای کنترل چندین کیبورد کوچکتر و ماژول‌های صدا می دهد. به کمک ابزارهای مجازی می توانید از لپ تاپ خود به عنوان یک کیبورد استفاده نمایید. MIDI به عملکرد ضبط مبتنی بر کامپیوتر سرعت بخشید،‌ بنابراین نوازندگان می توانستند با کسری از هزینه از جریان کار استودیوهای چند آهنگی لذت ببرند.
  • استاندارد با تکنولوژی تکامل یافت. انجمن MIDI، یک سازمان غیر انتفاعی جهانی است که،‌ به حفظ مشخصات فعلی کمک کرده است. میدی به قدری ساده  است که  با با زی‌های ویدئویی،‌نورپردازی‌، سینت سایزرها و غیره سازگاری دارد.
  • با Backward سازگار است. خرید لوازم الکترونیکی پیشرفته یک ریسک می باشد. کانکتورها،‌ پروتکل‌ها و شرکت‌های متفاوتی که «استانداردهای» اختصاصی خود را ایجاد می کنند ممکن است سال‌ها بعد کاربردی نداشته باشند اما تجهیزات میدی امروزه می توانند با تجهیزات میدی 40 سال پیش سازگار شوند. 

همه چیز درمورد میدی

انجمن MIDI وظیفه ایجاد یک استاندارد MIDI 2.0 را بر عهده داشت که بتواند از فناوری امروز و فردا استفاده کند و در عین حال با فناوری‌های قدیمی نیز سازگار باشد. صنعت موسیقی راه حل ایده آلی را ابداع کرد: ارتباطات MIDI را از مونولوگ به دیالوگ تبدیل کرد تا دستگاه‌های MIDI بتوانند اطلاعات را تبادل کنند. این مزیت‌های متعددی را به همراه داشت و یکی از آنها سازگاری با Backward است. به یاد داشته باشید، MIDI در درجه اول یک زبان کامپیوتری است که مفاهیم موسیقیایی مانند نت، دینامیک،‌ timbre و مانند آن را به عنوان کد بیان می کند. یک دستگاه MIDI 2.0 می تواند دیالوگی را با دستگاه میدی دیگری شروع کند و با تایید دستگاه دوم ارتباط برقرار خواهد شد در غیر این صورت با استفاده از MIDI 1.0 ارتباط برقرار می کند. اگر هر دو ورودی و خروجی MIDI متصل باشند،‌دستگاهها حتی می توانند اطلاعات را روی کانکتورهای DIN5 پین اصلی MIDI 1.0 مبادله کنند.

MPE

MPE (MIDI Polyphonic Expression) که در سال 2018 تصویب شد،‌ با افزودن قابلیت‌هایی همچون پلی فونیک افترتاچ برای نت‌های individual،‌ موجب افزایش قدرت  MIDI 2.0 شد. ارتقا خصوصیات مربوط به بخش حسگرها، باعث راحت تر شدن کارها شد به طور مثال با فشار بر روی کلاویه یا پدها می توانید فیلتر مد نظرتان روی برنامه دلخواهتان اعمال کنید، با تکان دادن انگشتتان بر روی آنها،‌ ویبراتور ایجاد کنید یا به کمک آنها کنترلرهای دیگری فعال نمایید. میدی ورژن 2 قابلیت کنترل پارامتر های مختلف برای هر نت را بصورت مستقل دارد، علاوه بر این در این ورژن انتقال اطلاعات با کیفیت بالاتری انجام شده بنابراین احساس می شود صدا توسط ساز آنالوگ تولید شده است.

یکی از چالش‌های MIDI 1.0 استفاده از منحنی یادگیری در پیکربندی سیستم بود و همچینین تلاش زیادی برای پیکربندی بیشتر دستگاه‌های MIDI 2.0 انجام شده است. به عنوان مثال، Profiles می تواند به صورت پویا یک دستگاه را برای یک برنامه خاص پیکربندی کند. control surface برای اتصال به دستگاهی مانند «میکسر» پرس و جو می کند، آنگاه کنترل‌ها به faders، pan pots و سایر پارامترهای میکسر MAP می شوند. اما با “drawbar organ”، می تواند کنترل های خود را به طور خودکار با virtual drawbars هماهنگ کند. دستگاه‌های MIDI 2.0 حتی می توانند سوالات مفصلی بپرسند، مانند “فرکانس قطع نوسانگر شماره 2 در کانال 10چقدر است؟”

برای سازگاری با دستگاه‌های آینده- مانند کنترلرهای سه بعدی یا augmented reality- خصوصیات همچون تعداد کانال‌ها و کنترلرها را افزایش داده اند. در مورد وضعیت فعلی MIDI 2.0، پس از کار مشترک پر زحمت برای تعیین مشخصات، MIDI 2.0  توسط انجمن MIDI مورد تایید قرار گرفت. سازندگان در حال طراحی دستگاه‌های MIDI 2.0 هستند که با مشخصات مطابقت دارند. MIDI در همان سال با عنوان Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi ظاهر شد، بیایید با سخنان لاندو کالیسیان پایان دهیم: “ما هم دیگر را داشتیم و اینطوری پیروز شدیم.” MIDI به مدت 40 سال یک دستاورد شگفت انگیز بوده است. با این حال، این نشان می دهدکه چه اتفاقی می افتد وقتی یک صنعت در یک چشم انداز مشترک متحد می شود که رقابت را متوقف می کند. نیازهای نوازندگان و هنرمندان را در الویت قرار می دهد و عملکرد متعادل کننده پیش بینی آینده را در عین حفظ سازگاری با دستگاه‌های قدیمی به خوبی مدیریت می کند. MIDI 1.0 به خوبی وظیفه خود را انجام می دهد. اما با قابلیت‌های گسترش یافته MIDI 2.0، بهترین روزهای MIDI در راه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *