آموزش, ترفندها

قرار دادن مانیتور استودیو: 5 نکته برای داشتن صدای خوب

5 نکته برای داشتن صدای خوب

 بسیاری از افراد که در حوزه ضبط یا میکس فعالیت می کنند، اتاق‌های کنترل هدفمندی که صدای عالی را ارائه می دهند، در اختیار ندارند. می توان به اتاق‌خواب، گاراژ یا هر اتاقی که امکان استفاده را دارند بسنده کنیم و بهترین بهره را از آنها ببریم. قرار گیری مانیتورها موضوع مهمی است که باید به آن توجه کرد. در ادامه چند نکته جهت دریافت صدای با کیفیت از مانیتورها در هر مکانی، بیان می شود.

نکاتی که هنگام قرار دادن مانیتورها باید توجه کرد

  • تقارن

توجه نمایید که محیط بر روی صدا تاثیر گذار است. هنگام گوش دادن به صورت استریو، عوامل مختلف اتاق بسته به محل قرارگیری مانیتورها می تواند بر صدایی که از سمت چپ در مقابل بلندگوی راست می آید تاثیر زیادی بگذارد. بهترین نتیجه را می توان در یک اتاق متقارن به دست آورد. قرار دادن مانیتورها روی یک دیوار به جای نصب در گوشه یک اتاق مستطیلی بهترین کار است.

  • چه اتاقی برای قرارگیری مانیتورها بهتر هستند

دیوارهای کوتاه نسبت به دیوارهای بلند انعکاس صدا را زودتر به گوش شما می رسانند. همانطور که صدا دورتر می رود، شدت آن (سطح صدا) متناسب با فاصله کاهش می یابد. در نمودار زیر، می توانید تفاوت صدا در اتاق بلند (شکلA،با کاهش حجم بازتابی آن) در مقابل دیوار کوتاه (شکل B، با حجم بازتابی بیشتر) را مشاهده کنید. قرار دادن مانیتورها در امتداد دیوار کوتاه تر نتایج بهتر و دقیق تری را در فضای کوچک تر به همراه دارد.

  • مانیتورهای خود را در سطح گوش قرار دهید

توییترهای خود را در ارتفاع سر (سطح گوش) قرار دهید تا گوش‌های شما مستقیما در مقابل بلندگوها قرار گیرند. الگوی جهت صدای منتشر شده از بلندگو که به عنوان پراکندگی افقی و عمودی شناخته می شود، با حرکت از جلو و مرکز بلندگو بسیار متفاوت است. بنابراین، برای داشتن صدای خوب، طوری تنظیم کنید که بلندگوها در سطح گوش قرار گیرند.

  • مانیتورها را نزدیک سطوح سخت قرار ندهید

سطوح سخت، آکوستیک صدا را به همان روشی که آینه نور را بازتاب می دهد، منعکس می کند. پنجره‌ها، دیوارهای گچی، آینه‌ها و هر سطح غیر قابل نفوذ نمونه‌هایی از سطوح سخت هستند. هنگامی که صدای مستقیم بلندگو با صدای منعکس شده ترکیب می شود، صدا تغییر می کند- اصطلاح فنی comb filtering نامیده می شود. یکی از راه‌های تشخیص بصری این انعکانس‌ها استفاده از یک آینه تخت است. آینه را روی سطح صافی مانند دیوار یا روی میز قرار دهید و مشاهده کنید که آیا می توانید انعکاس بلندگو را در آینه ببینید یا خیر. در صورت دیدن می بایست مانع انعکاس شوید.

 

مانیتورها را براساس صدای مورد نظر، تنظیم کنید

به موسیقی‌هایی گوش دهید که می دانید در بسیاری از سیستم‌ها، صدای عالی دارند و ببینید که آیا صدای آن در بلندگوهای شما همم خوب هست یا خیر. اگر صدا آنطور که می خواهید نبود، بلندگوها را به اطراف حرکت دهید تا زمانی که به صدای دلخواه برسید. اگر باس بیش از حد وجود دارد، بلندگوها را از مرزها (دیوارها، گوشه‌ها و غیره) دور کنید، که باعث کاهش سطح پایین می شود. تنظیمات مورد نیاز (مانند high-frequency boost/cut, low-frequency boost/cut, low-frequency roll-off و غیره) را اعمال نمایید تا بلندگوها  به درستی کار خود را انجام دهند. مهم این است که میکس و اجرای شما با دقت و وضوح بالایی پخش شود.بنابراین، بلندگوهای خود را آنقدر تنظیم کنید که مانند آنچه در خارج از استودیو می شنوید به نظر برسند و شانس بیشتری برای دریافت میکس‌هایی با صدای خوب در اکثر سیستم‌ها خواهید داشت.

اگر درمورد قرار دادن مانیتور یا عملیات صوتی برای اتاق یا فضاهای ضبط خود سوالی دارید، با کارشناسان پسکو تماس بگیرید و آنها با دانش و اطلاعاتی که دارند به شما کمک خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *